Článek
Postup
01.
Vepřové nožičky a kolena řádně omyjte a očistěte, přelijte vařící vodou a ještě dočistěte. Dejte do hrnce a zalijte vodou tak, aby bylo vše ponořeno - podle velikosti hrnce by mělo stačit 3 až 3,5 litru. Dejte vařit a těsně před bodem varu stáhněte plamen na minimum.
02.
Malým sítkem posbírejte všechnu pěnu a šum z povrchu. Vodu osolte, přidejte koření a velmi zvolna vařte asi tři hodiny. Vařečkou se občas přesvědčte, jestli se maso nepřichytilo ke dnu, postupujte ale opatrně, aby se vývar zbytečně nekalil.
03.
Po třech hodinách přidejte očištěnou kořenovou zeleninu (máte-li velký celer, stačí čtvrtina), cibuli, oloupané stroužky česneku a vepřovou plec. Velmi pomalu vařte ještě asi hodinu a půl, před koncem varu přidejte ocet.
04.
Odstavte z plamene a nechte zchladnout. Vyberte maso a zeleninu (pozor, maso už je velmi měkké a bude se rozpadat) a vývar přeceďte přes husté síto. Oberte z kostí libové maso a rozdělte ho na kousky velikosti sousta. Chcete-li do sulcu použít mrkev, nakrájejte ji.
05.
Připravte si misky (v malých a průhledných vypadá sulc elegantně) nebo pekáč jako od babičky a použít můžete i formu na biskupský chlebíček. Do nádob rozdělte kousky masa a případně mrkve a naběračkou opatrně zalijte vývarem. Dejte chladit alespoň na šest hodin.
06.
Když chcete servírovat sulc vyklopený z misky, na krátký okamžik ponořte dno nádoby do teplé vody – stačí opravdu chvilička. Podávejte ho s cibulí nakrájenou na kolečka a zakápnutou octem, čerstvě mletým pepřem a dobrým chlebem. Já si vždy posypu pořádnou hrstí zelené petrželky.
A jak se sulc dělá u vás?