Článek
Postup
01.
Droždí rozmíchejte se lžičkou cukru a trochou vlažného mléka a nechte vzejít kvásek. Mezitím do mísy prosejte přes síto hladkou mouku a přidejte všechno koření. Měkké máslo vyšlehejte se zbylým cukrem dohladka a nakonec i žloutek o pokojové teplotě (studený žloutek by máslo srazil). Vmíchejte střídavě mouku s kořením, mléko a kvásek a vypracujte měkké, pružné těsto. Překryjte čistou utěrkou a nechte na teplém místě asi 1,5 hodiny kynout, dokud těsto nezdvojnásobí objem.
02.
Mezitím udělejte krém. Připravte si vodní lázeň: Do většího hrnce nalijte na dno asi 3 cm vody a na něj dejte menší kastrůlek nebo třeba nerezovou misku. Do horního kastrůlku nalijte asi polovinu mléka a přidejte cukr a vanilkový cukr a zahřívejte, cukry se zatím rozpustí. Mezitím zbylé mléko prošlehejte se škrobem, žloutky a mletou vanilkou. Směs opatrně za stálého míchání metličkou všlehejte do sladkého mléka nad vodní lázní. Za stálého míchání vařte až do zhoustnutí. Odstavte z plotny a vmíchejte studené máslo. Za častého promíchání nechte vychladnout, případně překryjte potravinářskou fólií – bez toho se vám na krému udělá nežádoucí škraloup.
03.
Nakynuté těsto vyklopte na pomoučněnou pracovní plochu a rukama pořádně propracujte. Těsto rozdělte na 50–60 g velké kousky a z těch v dlaních tvarujte kuličky. Ty nechte pod utěrkou ještě asi 20 minut kynout.
04.
V hrnci s poklicí rozehřejte dostatečnou vrstvu oleje, pokud máte teploměr, teplota by měla být kolem 180 °C. Do něj klaďte koblihy, přikryjte poklicí a smažte asi 3 minuty dozlatova (díky poklici se lépe nafouknou). Pak koblihy otočte a už klidně bez poklice smažte ještě 2 minuty. Vkládání i otáčení musí proběhnout co nejrychleji, aby se minimalizovaly rozdíly v propečení první a poslední vložené koblihy. Nechte je okapat na mřížce. Vychladlé koblihy nařízněte a naplňte je pomocí cukrářského sáčku vanilkovým krémem. Podávejte pocukrované moučkovým cukrem.
Zkusíte kynuté těsto, nebo se ho stále bojíte?