Článek
V bytech řeší problém s úložnými prostory vestavěné skříně, které jsou na plochu úspornější než vestavěné šatny. Ty jsou ale nesrovnatelně lepší z hlediska přehlednosti obsahu.
Kam se vejde?
Máte volnou místnost, ideálně s oknem, nebo šanci ubrat větší plochu z pokoje? Zvolte šatnu. Uložíte sem oděvy, obuv, kabelky, kufry a doplňky. „Šatna je efektivní jen tehdy, má-li úložné systémy na dvou protilehlých stranách. Ulička mezi nimi by měla být nejméně 80 či 100 centimetrů široká, pak připočítejte hloubku uložných prostor na ramínka – 65 centimetrů a police – 45 centimetrů," vysvětluje Rostislav Černík ze studia Idarch. „V šatně je důležité, abyste měli možnost ustoupit od systémů alespoň o krok zpět. Jedině tak získáte přehled o jejím obsahu," dodává.
Kolik bude stát?
Cena se odvíjí od vnitřní výbavy, ale také od stavebních úprav a velikosti prostoru. Jednoduché nástěnné systémy pořídíte již za pár tisíc, luxusní výbavu z ušlechtilých dřevin se sofistikovanými výjezdy a výklopnými mechanismy mohou vyjít na desítky i stovky tisíc.
Vnitřní uspořádání a nároky na prostor
Pokud máte komoru přístupnou z chodby nebo z ložnice, máte vystaráno a zaměřit se můžete na její zařízení. „Vybírejte systémy, které umožňují horizontální i vertikální modularitu, a navíc se dokážou přizpůsobit specifickým prostorám, jako jsou zkosená podkroví či nepravidelné tvary místností," radí Eliška Soldánová ze společnosti Decoland.
Díky proměnitelnému nastavení úložných ploch bude šatna odpovídat měnícím se nárokům uživatelů. „Oděvy zavěšované na ramínka potřebují optimálně hloubku okolo 62 centimetrů, minimálně 55 centimetrů," upozorňuje Jan Vlastník ze společnosti Home Style a dodává: „Máte-li málo místa, volte držáky ramínek, které se montují kolmo proti čelu skříně." Výklopné tyčové systémy přijdou vhod, jestli chcete oděvy zavěšovat výše než obvyklých 200 centimetrů od podlahy. Nosíte kožich? Skříň musí být hluboká až 70 centimetrů!
Komody na prádlo a drobné předměty mohou být zakomponované přímo do skříňové sestavy, ve velké šatně se staví obvykle mimo systémy. S roztříděním drobností pomohou vnitřní organizéry do zásuvek. Mohou být dřevěné, plastové i z papíru či textilu.
Přehlednost především
Aby byl v šatně dokonalý pořádek, měla by být na první pohled přehledná, oděvy a doplňky snadno přístupné a rozmístění logické, co se vašich fyzických možností týká. To znamená – nejvýše dejte předměty, které málo používáte, a sezonní oděvy i náhradní lůžkoviny.
Do pásma snadného dosahu (75–125 centimetrů) dejte oblečení, které používáte denně, i svrchní oděvy. Ve spodní úložné zóně je místo na obuv, ideální jsou výsuvné rošty, držáky bot i drátěné koše. Více se dočtete v článku Pravidla správně uspořádané šatní skříně. Znáte je?. A pokud nemáte na šatnu prostor nebo finance, řešení najdete v článku Našli jsme levnější varianty drahých šatních skříní!.
Kam doma ukládáte oděvy vy? Našli jste vhodné řešení?