Článek
Uklidily jste během karantény všechny skříně, vymetly všechny pavouky, vydrhly podlahy i nádobí. A podle toho teď vypadají vaše ruce, kterým neustálé mytí mýdlem a dezinfekcí nepřidá. Věnujte chvilku času samy sobě a dejte si do pořádku nehty i pokožku. Na rukou i na nohou. Jak postupovat správně?
Jak na domácí manikúru?
Pokud nosíte barevné laky, prvním krokem je odlakování. Tamponek s odlakovačem přiložte na nehet, chvilku počkejte, a pak krouživými pohyby lak sundavejte. Poté nehty zapilujte do požadované délky a tvaru. Pilník by měl být papírový, skleněný může nehty zbytečně třepit. Pilujte vždy směrem zpod nehtu než kolmo na něj.
Pak si ruce na chvilku ponořte do vodní lázně. „Stačí menší miska s teplou vodou, aby se kůžička změkčila a šla dobře zatlačit,“ doporučuje manikérka Sandra Zachariev Veselá (@sandy_nailsandbeauty). „Nesnažte se kůžičku nijak zastřihávat, to u klasické manikúry není potřeba. Naopak byste si mohly neopatrným zacházením spíš udělat záděrku. K zatlačení použijte pomerančové dřívko nebo vatovou tyčinku.“
Čtyři vrstvy stačí
Teď máte nehty připravené na podkladový lak (base coat). Kromě výživy nehet vyrovnává a chrání ho před zabarvením. Na podkladový lak přijdou dvě tenčí vrstvy barevného laku. Lak neprotřepávejte, jen rotujte mezi dlaněmi, aby se promíchal, ale neotáčejte dnem vzhůru. (Jaké další chyby můžete u domácí manikúry napáchat?)
Lakovat začněte ve středu nehtu a postupujte ke stranám. Vrstvu nechte vždy dobře zaschnout, než budete nanášet další. Nakonec přetřete nehet ještě svrchním lakem (top coat). Tím si zajistíte lepší výdrž barvy a efekt gel laku. Okolo nehtů pak naneste výživný olejíček a ruce namažte krémem.
Trendy žlutá i třpytky
Po jakých barvách sáhnout toto jaro? Trendy mluví jasně a sázkou na jistotu jsou pastelové tóny, především žlutá. Nemusíte se bát ani výrazných třpytek nebo jemné francouzské manikúry, kde jde o to mít bílé proužky co nejtenčí.
Jak na domácí pedikúru?
Ono se to nezdá, ale uběhne karanténa a ani se nenadějete a budete zase nosit otevřené boty. S tím přichází otázka, co dělat s těmi popraskanými a ztvrdlými patami? „U hodně rozpraskaných nohou vyzkoušejte pemzu nejprve nasucho a až poté si udělejte lázeň,“ doporučuje pedikérka Martina Dušková ze Salonu Matýsek.
Napusťte si vodu do lavoru a přidejte sůl do koupele nebo voňavé éterické oleje. (Pozor na teplotu, pokud trpíte cukrovkou, neměla by překročit 37 °C.) Nohy nechte v lázni pár minut a pak je znovu vezměte pemzou a kůži dočistěte. Takovou péči si dopřávejte klidně jednou za týden.
Co se zarostlými nehty?
Poté zatlačte kůžičky na nehtech pomocí pomerančového dřívka a nehty zastřihněte do roviny a nalakujte podle návodu výše. „Pokud trpíte na zarůstání nehtů, ujistěte se, že žádná část nehtu nezůstala v postranních valech, případně nehet podložte malým kouskem vaty či tamponku namočeným do dezinfekce,“ doporučuje Martina Dušková.
Na závěr nezapomeňte na vhodný pečující krém, kterým byste nohy měly mazat nejlépe každý den. „Nohy se sklonem k pocení potřebují antiperspirantní spreje, naopak suchá pokožka si žádá hydratační krémy, ideálně s přírodními oleji,“ dodává pedikérka.