Nejste úplně v pohodě s chemií, kterou najdete v kosmetice? Jestli vám to vadí natolik, že jste ochotni nakoupit potřebné suroviny a přiložit ruku k dílu, pak si můžete doma vyrobit i krém na opalování.
Článek
Krémy na opalování můžete připravit i z čistě přírodních složek – převážně různých druhů olejů. O tom, že přírodní oleje mohou chránit kůži proti škodlivému UV záření (první pomoc při spálení) se vedou polemiky, takže je to na vás. Zastánci přírodního řešení se dušují, že přípravky vyzkoušeli na vlastní kůži a fungují, zastánci kupovaných přípravků zas poukazují na to, že nikdy nejde přesně říci, jak silná je ochrana takových výrobků – což označují za hazard. Zastánci přírodní kosmetiky zase oponují, že kupované opalovací krémy obsahují i látky, o kterých se mluví jako o rakovinotvorných, a měli bychom se jim vyhnout.
Základem jsou přírodní oleje
Základem krému na opalování jsou přírodní oleje (nejen chrání, ale i hydratují), v našem případě bambucké máslo, kokosový olej, panenský olivový olej a mrkvový olej. Aby byl výsledek víc krémový, přidali jsme včelí vosk.
Přírodní oleje (je kokosový olej opravdu zázrak?) pečují o vaši pokožku a hydratují, ale také chrání proti UV – nejvyšší faktor SPF má mrkvový olej, a to 38–40. Ostatní už jsou v tomto směru daleko slabší, třeba olivový má SPF jen do 8. Ale to je stejně jedno, protože faktory jednotlivých složek se nesčítají, ale platí jen nejvyšší.
S účinností krému pomáhá i minerální filtr. Zvolili jsme Sofitix, tedy směs netoxického oxidu titaničitého a oxidu zinečnatého. Po nanesení na pokožku je zcela transparentní, je rozpustný v oleji a blokuje UVA i UVB. Jeho dávkování si můžete určit sami – maximum by mělo být 10 % z celkového množství krému, čímž docílíte ochrany SPF 20. Jak a čím vám může být slunce nebezpečné?
Do krému jsme přidali i vitamin E – podporuje regeneraci buněk, snižuje poškození kůže vlivem UV záření, působí proti volným radikálům a má ochlazovací účinek, ale také konzervuje přípravek, do kterého ho přidáte.
Domácí opalovací krém krok za krokem
Než začnete, měli byste zajistit čistotu prostředí i všeho, co budete používat – nádob, kelímků, náčiní. Můžete použít běžnou dezinfekci, ideálně bez chloru, ale s prací počkejte, až zcela zaschne. Poté se do toho můžete pustit.
Budete potřebovat:
Krok 1:
Krok 2:
Krok 3:
Krok 4:
Krok 5:
Krok 6:
Krok 7:
Krok 8:
Krok 9:
Pokud jste sledovali ceny jednotlivých surovin, pak asi víte, že doma vyrobený krém rozhodně není levnější než ty kupované. Základní nákup na tento konkrétní krém (i když nám něco zbylo na příště) vyšel na 316 Kč a vyplnil kelímek s objemem 150 ml.
Rozhodli jste se přece jen dát šanci kupovaným přípravkům? Pak se vám hodí článek Opalovací krémy 2019.