Hlavní obsah

Jak vyndat psovi klíště? Srst prohlížejte denně a hlídejte příznaky nemocí

Foto: Jaromir Chalabala, Shutterstock.com

Foto: Jaromir Chalabala, Shutterstock.com

Pokud jste majitelem domácího mazlíčka, který se někdy vypraví mimo vaše obydlí, je pravděpodobné, že si dříve nebo později přinese klíště. Tito malí parazité jsou velmi nepříjemní a přenášejí nebezpečné nemoci.

Článek

Nepřestávající drbání po víkendu stráveném venku v přírodě? Raději svého čtyřnohého mazlíčka pořádně zkontrolujte, možná venku chytil klíště. Na světě existuje kolem 250 druhů těchto parazitů. S většinou z nich se v našich končinách nesetkáme, ale i zdejší klíšťata dokážou pořádně znepříjemnit život. Jak je nejlépe vyndat?

Prohlížejte zvířatům srst denně

Vaše zvíře si může klíště přinést odkudkoliv. Dejte si pozor hlavně na vyšší nesečenou trávu, křoví a listoví. Ne vždy se samozřejmě dá váš čtyřnohý přítel ohlídat, dbejte proto na pravidelné prohlídky, ideálně po každém příchodu zvenku. Obzvlášť velkou pozornost věnujte hlavě, krku, břichu a vnitřní straně stehen. V případě, že přisáté klíště odhalíte, je nutné jej okamžitě odstranit.

Jak správně odstranit klíště

Je to vlastně velice podobné jako u lidí. Pro maximální ochranu použijte jednorázové gumové rukavice. Na pomoc si vezměte kleštičky či pinzetu k tomu přímo určené, klíště půjde vyndat snadno. Kleštičky koupíte v lékárnách. Při vyndávání si můžete pomoci jemným kývavým pohybem, netočte jím však. Odstraněné klíště nezamačkávejte ani nepalte, nejvhodnější způsob likvidace je spláchnutí do záchodu.

Co když zůstane hlavička v kůži?

Pokud se vám klíště omylem přetrhne, nic se neděje. Snažte se vyndat z ranky vše, co jde, a pak ji vydezinfikujte. Nikdy ale klíště nezakapávejte olejem či mastí. Ranku vydezinfikujte dezinfekčním prostředkem a pravidelně ji kontrolujte.

Červený flek po klíštěti

Pokud kůže v jejím okolí zarudne nebo se u zvířete dostaví horečky či únava, vyhledejte pomoc veterinárního lékaře.

Foto: Zivica Kerkez, Shutterstock.com

Po příjemné procházce přírodou může následovat martyrium s klíštětemFoto: Zivica Kerkez, Shutterstock.com

Nejčastější nemoci přenášené klíšťaty

Ačkoli se hovoří zejména o nebezpečí přenosu nemocí na nás, na lidi, ohrožení jsou i domácí mazlíčci. Jaké nemoci mohou od infikovaných klíšťat chytit?

  • Lymeská borrelióza - Častěji se vyskytuje u psů, postihnout může i kočky. Projevuje se kulháním, přičemž postižené končetiny se mohou střídat. Objevují se také horké otoky kloubů, nechuť k pohybu a jídlu, slabost, únava a horečka. Vzácně se vyskytuje agrese. Příznaky se mnohdy objevují několik měsíců po nákaze a většinou bez povšimnutí odezní. Horší průběh se léčí antibiotiky.
  • Babesióza - Nejčastěji se projevuje nechutenstvím, horečkami nad 40 °C, apatií, silnou únavou, slabostí a nateklými uzlinami. Kvůli chudokrevnosti také zbělají či zežloutnou sliznice. U každého jedince má různé příznaky a sílu, někdy může vést až k ohrožení života. Léčba je u nás nákladná a těžce dostupná. U nás je však tato nemoc vzácná.
  • Anaplasmóza - Projevuje se zhoršenou imunitou a horečkou. Doprovází ji průjem, zvracení, nechutenství, skleslost, apatie, ztuhlost a bolestivost kloubů. Většinou nebývá včas rozpoznána a může se stát chronickou, což vede k oslabení organismu, poruchám imunity a některých orgánů, špatné srážlivosti krve či k oslepnutí. Léčí se antibiotiky.
  • Klíšťová encefalitida - Nejčastěji napadá psy s velmi oslabenou imunitou. Nejprve se projevuje jako ostatní virová onemocnění, tedy zvýšenou teplotou, nechutenstvím, podrážděností a bojácností. V dalších stadiích se přidává bolest končetin, poruchy hybnosti, potíže s polykáním a poruchy vědomí. Příznaky většinou samy odezní, v nejhorších případech je průběh rychlý a končí smrtí. Léčí se snižováním horečky, klidem a zvýšeným příjmem tekutin.

Prevence proti klíšťatům - obojek i tableta

Důležitým krokem v boji s klíšťaty je prevence. U veterináře či v lékárně seženete různé přípravky. Velmi častými jsou obojky, které však nemusí být vhodné, pokud se kolem pejska pohybují děti. Ty se o obojek mohou otřít, což může způsobit alergickou reakci. Dále se často používají pipety, které kápnete pejskovi na kůži. Pozor ale na zvířata s citlivou pokožkou – může dojít k nežádoucí reakci. Výhoda těchto dvou přípravků ale je, že dlouho vydrží. Můžete také zvolit žvýkací tabletu, která účinkuje proti klíšťatům i blechám, působí však jen cca 12 týdnů.

Dodržujte vždy správné dávkování podle výšky a váhy a rozlišujte výrobky pro psy a pro kočky, mívají trochu odlišná složení. Pokud si nevíte rady, určitě vám pomůže veterinář.

Načítám