Trápí vás zažloutlý odstín zubů? Začněte s domácí bělicí péčí! Jaké výrobky vybrat? A kolik vlastně stojí? Připravili jsme pro vás přehled účinných past, ústních vod, pěn i kartáčků pro zářivější úsměv!
Článek
Pokud chcete odstín svých zubů vzít do vlastních rukou a nasadit domácí bělicí kúru, máte prakticky dvě možnosti, kde začít: buď v drogerii, anebo u svého zubního lékaře či hygienisty.
Nejúčinnější peroxid
„Co vím, že funguje, je z vlastní zkušenosti peroxid, který je obsažen v bělicím gelu,” popisuje MDDr. Soňa Humpolíčková z Dentální kliniky Jan Stuchlík. Takové gely s dostatečně vysokým obsahem látky jsou však k dostání pouze u odborníků.
„Jedná se o sady pro domácí bělení. Zubař či hygienistka vám prvně sejmou otisky zubů, ze kterých se nechají zhotovit nosiče. Ty následně dle potřeby plníte gelem a necháváte působit v pohodlí domova,“ doplňuje Soňa Humpolíčková. Jejich cena se orientačně pohybuje mezi 4000 až 6000 tisíci korunami.
„Bělení je velice jednoduché a zhruba do dvou týdnů můžete očekávat bělejší úsměv. Nosiče si po vybělení uschovejte, když budete mít pocit, že vaše vybělené zuby ztrácejí zářivě bílou, stačí chrup jednou za čas jednorázově dobělit,” radí Lucie Hronková, dentální hygienistka z Dental office H33.
Varuje přitom před volně prodejnými peroxidovými sadami s univerzálními nosiči, ty totiž na zubech nemusí sedět správně a mohou poleptat měkké tkáně v ústní dutině. Hrozí u nich i nepříjemné náhodné spolykání gelu.
Bělicí potíže
Bělicí kúru by neměl podstupovat člověk, který nemá zdravé zuby a dásně. Pokud máte kazy, je důležité je nejprve vyléčit, až poté bělit, jinak pro vás může být zákrok bolestivý. „Vzácně se také objevuje alergie na peroxid či přílišné vysušování sliznic. V těchto obou případech je pak bělení nevhodné,“ dodává Soňa Humpolíčková. Bělení se nedoporučuje během těhotenství, při kojení a u dětí do 18 let.
Každý je na bělení zubů také jinak citlivý. Pokud se objevuje brnění či zvýšená citlivost, proces na čas zastavte a pokračujte v kúře, až vše ustoupí.
Pokud hledáte levnější způsoby bělení, můžete se inspirovat naším následujícím přehledem z drogerie a lékárny.
Zubní pasty a pěny
Použití přípravků s obsahem peroxidu konzultujte vždy se svým stomatologem.