Článek
Načerpejte inspiraci z milých vzpomínek na čas strávený u babičky a vytvořte si doma podobně příjemnou atmosféru.
Vůně domova
U babičky v kuchyni to vždycky vonělo. Proto mnozí lidé neradi vyhazují staré smaltované či litinové hrnce a nechtějí se zbavit oprýskané keramické formy. Komu žádné nádobí po předcích nezbylo, ten si snadno vybere nové, jež evokuje dobu minulou – jak oblými tvary polévkové mísy, tak květinovým dekorem smaltovaných kastrolů. Některé nádobí by byla škoda schovávat, například formu na bábovku nechte viset na stěně a soupravu porcelánových talířů či hrnků vystavte na polici.
„V každé domácnosti se hodí skleněné dózy s masivním keramickým víčkem, které důkladně těsní, a například usušené houby nebo ovoce či zrnková káva si v nich uchovají své typické aroma,“ připomíná Tereza Olszyński z internetového obchodu La Almara.
Více textilu
Nebojte se častěji používat drobný bytový textil, třeba ubrus i ve všední dny. Možná budete překvapení, jak dokáže zvednout úroveň stolování. Navíc některé ubrusy a ubrousky se díky použitým úpravám ani nebudou tolik špinit (například tekutina jimi neprosákne). Z textilu může být také ošatka na pečivo, sladěná s utěrkou, ale třeba i stínidlo na lampu.
A že babičky dříve vyšívaly a vy už na to nemáte čas? Výšivku evokují dekory, které se tisknou nebo vznikají rovnou při výrobě tkanin. Staré časy připomene také kostičkovaný vzor nebo výjevy ze života na vesnici.
V ložnici
Kdo není horkokrevný, může usínat v opravdové peřině. Ostatně prachové husí peří představuje vynikající izolační materiál, nemá brka, je lehké a měkké. Neméně tradiční je pak povlečení ze lnu a damašku. „Výroba lnu byla za první republiky v Čechách velmi rozšířená, naše babičky ho měly velmi rády. Damašek se také považuje za jeden z nejlepších materiálů na výrobu ložního prádla. Damaškové látky slibují poměrně velkou pevnost, a tak se některé ložní prádlo dědilo i po generace, protože bylo téměř nezničitelné,“ připomíná Lenka Kocourková z obchodu À la Maison.
Až ráno ustelete, nezapomeňte peřiny schovat pod přehoz, jehož vzor sladíte s dekorem povlaků na drobných polštářcích.
Milé detaily
„Staré časy symbolizují také věci, které si dříve lidé sami vyráběli, například z proutí. Ty jsou stále populární, i když si je koupíte hotové,“ uvádí Tereza Olszyński. Nemusí jít pouze o ošatky či koše. Často se využívají různě velké úložné boxy, které se vkládají do otevřeného nábytku. Další milou vzpomínku reprezentují ozdobné fotorámečky, konve a džbány (mnohdy se používají místo vázy, v maxiprovedení fungují jako stojan na deštníky), mechanický natahovací budík… Na vlně nostalgie se nesou i retro designy rádií či přehrávačů.
A kdybyste chtěli něco skutečně jen pro radost, pořiďte si retro medvídka. S největší pravděpodobností už nebude mít slaměnou výplň, zato se vejde všude – medvídci jako dekorace se prodávají i v miniverzích.
Vzpomínejte s námi. Co vám doma nejvíce připomíná čas strávený u babičky?