Článek
Určitě to znáte. Přestože poctivě myjete podlahu, dlaždičky, sanitu nebo třeba okna, můžete mít dojem, že stále není dobře uklizeno. Zkuste to trochu jinak – s parním čističem, který slibuje odstranit i zašlou špínu, mastné skvrny, moč domácích mazlíčků a mikroorganismy. A to ekologicky.
Místo chemie horká pára
Pro běžný úklid většinou používáte hadr, koště, houbičky nebo kartáčky, a hlavně nejrůznější chemické přípravky. Parní čistič na to jde jinak – pracuje výhradně s vodou. Je to rychlé a levné: do zásobníku v přístroji natočíte vodu a čistič zapnete do zásuvky. Do několika minut se připraví pára a můžete začít uklízet.
Jak to funguje
„Síla parních čističů spočívá ve vhodné kombinaci tlaku, rychlosti výstupu páry a teploty páry. Jednokomorový přístroj funguje podobně jako tlakový hrnec. Kolem tlakové nádrže je umístěna topná spirála, která ohřívá vodu na teplotu vyšší, než je bod varu. Tak vzniká pára a protože se rozpíná, dojde k přetlaku – výstupu páry. Na výstupní trysce se teplota pohybuje kolem 100 °C,“ vysvětluje Vlastimil Firman ze společnosti Kärcher.
Nemusíte se však bát, že by vám horká pára ublížila; přístroj čistí a dezinfikuje, když trysku (nástavec na ní) přiložíte k povrchu. Samotná pára rychle chladne, například zhruba 50 centimetů od hubice je její teplota přibližně 40 °C.
Malé nebo větší? Vyberte si!
Kromě ručních parních čističů existují výkonnější a větší přístroje, s nimiž umyjete třeba podlahu, nebo i spotřebiče, jež fungují jako parní čistič a vysavač v jednom. Rovněž se na ně prodává řada nástavců.
„Původně jsem si ruční čistič koupila kvůli úklidu interiéru auta. Nastříkala jsem páru a hned to setřela utěrkou z mikrovlákna. Až potom jsem ho na radu kamarádky začala používat i na okna, ale také na zašlou špínu na hranách na dveřích nebo spáry mezi dlaždičkami,“ nabízí svou zkušenost čtenářka Markéta Kováčková. Obecně lze parní čistič použít na úklid oken, podlah, dlažby a obkladů, sanity, dřezů a vodovodních baterií, na čalounění, matrace či koberce, ale i hračky a další.
Kam odchází špína?
K parním čističům se dodávají speciální absorpční utěrky. U jednoduchých ručních přístrojů s nimi můžete pracovat jako naše čtenářka, nebo se utěrky navléknou na hubici, a pak v jednom tahu pojmou vše, co párou rozpustíte. U parních vysavačů je to ještě snazší, protože najednou špínu rozpustí a vysají – špína se zachytává v nádobě s vodou, kterou pak vylijete do odpadu.
A co za to?
Kvalitní malé ruční (stolní) parní čističe lze pořídit zhruba od 1000 korun, podlahové od 2500 korun, ovšem za špičkový parní čistič a vysavač v jednom můžete dát i 15 000 korun.
Co vám kromě parního čističe také pomůže? Jak si maximálně usnadnit úklid? Máme tipy architektů! Péče o domácnost vám půjde ještě lépe od ruky i tehdy, když prozradíme: Spočítáno! Úklidem spálíte až 1000 kalorií!.