Článek
Potní lázně zaznamenaly v průběhu času vývoj. Od vykopané jámy překryté kůžemi přes jednoduché sruby až k nejmodernějším kabinkám vybaveným elektronickým nastavením veškerých myslitelných funkcí.
Další vývojovou fází jsou infračervené prohřívací kabiny, které bývají doplněné efektním LED osvětlením měnícím barvu i ozvučovacím systémem pro účinnou terapii světlem i hudbou.
Vejde se i do paneláku
Infrakabina není v podstatě nic víc než relativně malá montovaná místnůstka z masivního dřeva. Používá se například severský smrk, kanadská borovice (exteriér), africká vrba či topol (interiér). V malých bytech, třeba i panelákových, oceníte výhody nejmenších kabinek určených pro jednu osobu. „Údržba není náročná, stačí v kabině dodržovat základní hygienická pravidla a pro čištění používat prostředky, které jsou k tomu určené," říká Lucie Benešová ze společnosti Infrasauny.
V každé kabince je instalovaný potřebný počet zdrojů paprsků – keramické nebo uhlíkové (karbonové) zářiče. Dražší, karbonové, prvky mají pomalejší náběh, ale delší životnost, paprsky distribuují rovnoměrně a efektivně. Levnější keramické rychle startují, jejich životnost je však o třetinu nižší.
„Infrakabinu je možné umístit prakticky v každém vhodném prostoru s přípojkou elektrické energie. Standardní provedení dodávaných infrakabin předpokládá jejich umístění v interiéru s pokojovou teplotou, ale po instalaci infrazářičů s vyšším výkonem je lze umístit i v méně vytápěných prostorách, jako jsou sklep nebo garáž," doporučuje Jaroslav Fiala, majitel společnosti Elektro Sauna group.
Nechte se příjemně ozářit
Vlnová délka záření je v rozmezí 2–25 mikrometrů. Udává se, že maximální dosažitelná teplota v kabině je 80 °C, ale účinná teplota je asi 45–50 °C. K optimálnímu efektu prohřátí organismu dochází zhruba po 20 až 40 minutách pobytu.
Paprsky prochází vzduchem a teprve, až když jsou zacloněny, předávají tepelnou energii, vzduch tedy díky své omezené hmotnosti zůstává chladný, ale tělo se ohřívá. Díky tomu odpadá i potřeba ochlazovacího bazénku nebo sprchy.
Všechno obstarají zářiče
V klasické sauně k prohřátí dochází většinou vleže (více ve článku Sauna vs. kryokomora: Co je vhodné pro vás?). K tomuto účelu jsou zde lavičky, na které lze pohodlně ulehnout. Naproti tomu infrakabina není tak náročná na vnitřní objem, protože osoby zde jen sedí a teplo přijímají ze zářičů strategicky rozmístěných v interiéru tak, aby záření rovnoměrně pokrylo celé tělo. Podle počtu osob (1–4) jich bývá minimálně tři až dvanáct a na tělo dopadá přesně geometricky vymezené množství paprsků dané průměrem zářiče.
Znásobte si požitek
Princip infrakabiny umožňuje použití dalších, doplňkových součástí vnitřního vybavení. Tím můžou být některé nadstandardní prvky jako například ionizátory, ozvučení nebo LED osvětlení. Všechny tyto doplňky nejsou jen samoúčelným zpestřením, ale součástí dalších relaxačních terapií, hlavně účinné chromoterapie – léčby barevným světlem. Barvy totiž dokážou výrazně ovlivnit psychiku každého člověka. Zdroj barevného spektra pomocí diod prostřednictvím zrakových receptorů ovlivňuje tělesné funkce.
Cenu kabinky určuje více proměnných – kromě velikosti je to použité dřevo, počet zářičů a v neposlední řadě doplňky. Ty nejlevnější pořídíte už od 12 tisíc Kč, lépe vybavené se dají pořídit kolem 22 000 Kč a cena luxusnějších začíná u 34 000 Kč.
Máte rádi saunování?