Při výběru grilu je třeba zohlednit více faktorů: počet strávníků, jak často i kde plánujete grilovat i jak je vybavený. A právě na vybavenost se nyní zaměříme.
Článek
Díky šikovným přístrojům se dnes dá grilovat téměř všude. Pokud ale máte větší nároky, pak si kromě samotného zdroje tepla a materiálu, z nichž se přístroje vyrábějí, všímejte i dalších věcí.
Optimální teplota
Grily na dřevěné uhlí či brikety jsou náročnější na rozehřátí a udržení správné teploty, přístroje na elektřinu nebo plyn se rychle rozehřejí a u mnohých můžete teplotu regulovat. Práci usnadňuje teploměr zabudovaný v grilu, nebo si lze dokoupit teplotní sondu.
Nejčastěji se griluje maso a některé přístroje nabízejí funkci měření tloušťky masa či jiných surovin. „V kombinaci s automatickými programy nastaví pro každou surovinu správnou teplotu a čas. Unikátní je i indikátor průběhu grilování, abyste dosáhli stupeň propečení masa, jaký máte rádi – například od krvavého steaku, přes medium až po dobře propečený,” vysvětluje Dušan Holec, zástupce značky Tefal. Grilovaný pokrm tedy nemusíte hlídat jako ostříž, signalizace vás upozorní, až bude hotovo.
Fanouškům moderních technologií zase může přijít vhod přístroj, u něhož se teplota dá kontrolovat díky aplikaci v mobilu.
Mnohé grily jsou vybavené poklopem, který je výhodný z více důvodů. Eliminuje přísun kyslíku a díky tomu zamezuje vzniku plamenů. „Pod poklopem bude grilovaný pokrm stejnoměrně připravený zdola i shora. Bez něj se rošt či tál ochlazuje, suroviny musíte grilovat déle, a tím se zbytečně vysušují,“ uvádí Václav Modelský ze společnosti Weber-Stephen. A protože poklop v podstatě vytváří efekt horkovzdušné trouby, na grilu se dá připravit nejen maso či zelenina, ale také mnohé sladkosti, včetně bábovky, koláčů, štrúdlu…
Jak získat nádech uzení
„U grilu jde spíše o zauzování než uzení v pravém slova smyslu. Na rozdíl od uzení v udírně, které trvá dlouhé hodiny a kouř má teplotu mezi 50 a 70 °C, na grilu zauzujeme při teplotě kolem 100 °C asi 1 až 3 hodiny,” říká Václav Bartoš, zástupce značky Outdoorchef.
„Udit“ můžete na grilech na dřevěné uhlí či brikety nebo na plynových. Podstatné je, aby přístroj měl poklop, dokázal udržet správnou teplotu a disponoval nepřímým žárem. U plynových grilů se vlhké dřevěné lupínky nasypou do kovového dílu, který se zavěsí dovnitř přístroje (nebo se dá použít udicí prkénko a jiné) a zapne se odpovídající hořák.
U grilů na dřevo se rozžhavené brikety odsunou na jednu stranu palivového roštu, na druhou se položí grilovací miska s vodou a až se voda ohřeje a brikety trochu dohoří, posypete je vlhkými dřevěnými lupínky. Maso či sýry uložte na rošt nad misku s vodou, zavřete poklop a začnete „udit“.
Některé přístroje mají rošt s vyměnitelnou středovou částí. Dá se nahradit například stojanem na drůbež, wok pánví, kamenem na pizzu nebo hrncem, v němž si připravíte klidně i guláš. A když je gril vybavený vysokým poklopem, pod něj se vejde jak celé koleno, tak větší žebírka. Vtip je v tom, že pak na jednom zpravidla masivnějším přístroji nachystáte celé menu.
Ale třeba pizzu, koláč nebo plněné kapsy zvané calzone zvládnete i na grilu standardní velikosti, který se dá navíc doplnit elektricky poháněným rožněm a na něm připravovat větší kusy masa.