Článek
Cholesterol je steroidní látka, která tělu pomáhá zpracovávat tuky a je důležitá při tvorbě buněčných membrán. Slouží jako chemický základ pro vznik hormonů, vitaminu D a žlučových kyselin napomáhajících trávení. Veškerý cholesterol, který tělo potřebuje, si umí vyrobit samo. Ukazatelem jeho množství je hladina v krvi. Další cholesterol přijímáte ve stravě, a pokud je tučných a mastných jídel mnoho, zatěžujete organismus. Důsledkem mohou být koronární onemocnění srdce, cévní mozková příhoda, periferní onemocnění cév i zrychlení úbytku paměti.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Genetika je viníkem jen vzácně
„Existuje relativně malá skupina lidí, kteří mají vrozenou poruchu látkové přeměny cholesterolu a jeho hladina v jejich krvi je vysoká, i když drží tu nejpřísnější dietu,“ informuje prof. MUDr. Hana Matějovská Kubešová, CSc., přednostka kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství Masarykovy univerzity v Brně.
„Uvádí se, že zvýšený cholesterol má asi 70 procent populace. Určitou roli v tom hraje i genetika, ale základem úpravy hladiny tuků v krvi pro většinu z vás zůstává úprava životosprávy,“ potvrzuje MUDr. Hana Mojžíšová, výživová poradkyně z Prahy. „Tedy kvalitní pestrá výživa s výběrem vhodných tuků, dostatkem vlákniny, pravidelným pohybem a minimem stresu,“ rozvádí dále odbornice.
Přenašeče jménem lipoproteiny
Cholesterol není v krvi rozpustný, a musí být proto po těle přepravován. To mají na starosti lipoproteiny – nosiče sestávající z tuků nebo lipidů (sloučeniny nasycených i nenasycených kyselin) a bílkovin. Mohou mít nízkou hustotu (LDL) nebo vysokou hustotu (HDL). LDL lipoprotein, „špatný cholesterol“, tvoří většinu tělního cholesterolu a přepravuje tukové částice z jater do těla – právě jeho vysoká hladina zvyšuje riziko onemocnění srdce a mrtvici. HDL lipoprotein, „dobrý cholesterol“, absorbuje cholesterol z tělních tkání a přenáší jej do jater, odkud se vyplaví z těla ven. Jeho vysoká hladina může riziko onemocnění srdce a mrtvice naopak snížit.
Triglyceridy jako pravá ruka LDL
A potom jsou tu ještě triglyceridy. Ty jsou nejčastějším typem tuku v těle a skladují přebytečnou energii z toho, co sníte a vypijete. Jejich vysoká hladina kombinovaná s vysokou hladinou LDL cholesterolu a nízkou hladinou HDL cholesterolu je spojována s urychlením procesu aterosklerózy, tedy s tvorbou mastných kyselin ulpívajících na stěnách cév a zužujících jejich vnitřní prostor. HDL, LDL a jedna pětina hladiny triglyceridů tvoří hladinu celkového cholesterolu, která se měří krevním testem.
Když je LDL cholesterolu až moc
Čím vyšší je hladina špatného LDL cholesterolu, tím se zvyšuje riziko onemocnění srdce. Za nebezpečnou je považována hladina překračující 3 mmol/l. Vyšší hladiny HDL cholesterolu dokážou situaci částečně zvrátit. Neumí jej však odstranit zcela – pouze jednu třetinu až čtvrtinu. Přesto lze říci, že zdravá hladina HDL v krvi, tedy 1,0 mmol /l, umí chránit před rizikem infarktu a mrtvice. Nízké hladiny HDL cholesterolu riziko ischemické choroby srdeční a srdečního infarktu naopak zvyšují. „Podávání léků ze skupiny statinů je schopno zvýšit hladinu HDL cholesterolu, zásadní je ovšem pravidelná fyzická aktivita,“ upozorňuje profesorka Hana Matějovská Kubešová.
A jak jste na tom s cholesterolem vy? Znáte 7 potravin, které dokážou s vysokým cholesterolem zatočit? A víte, že byste si měli dát pozor na bramborovou kaši?