Článek
První příkrmy pro vaše děťátko najdete ve článku 8 tipů na mňamky pro miminka. Nyní ale pojďme vyzkoušet další dobroty, které můžeme našim dětem vařit v následujícím období, tj. od 9. měsíce, kdy už mají první zoubky a je potřeba podporovat jejich kousání.
Příkrmy od 9. měsíce
S prvními prořezanými zoubky a rozvojem jemných pohybových funkcí ruky začínají miminka brát do ruky potraviny, umí si je dát do úst, žužlat je a i trochu žvýkat. A 9. měsíc je tím ideálním věkem, kdy můžeme dítěti dát do ruky kousek rohlíku, kůrku chleba nebo dětské křupky bez příchuti. Dítě samozřejmě musíme kontrolovat, aby si neukouslo velkou část a nedávilo se či nedusilo. A také bychom neměly dávat miminku malé kousky pevné potravy, které jsou špatně rozpustné slinami. Nejméně vhodné jsou oříšky, kousky syrové mrkve či jiné zeleniny (ale třeba i při konzumaci kousků syrového jablka je potřeba obezřetnosti), celé bobule hroznového vína, tvrdé bonbony.
Kolem 9. měsíce také můžeme začít nabízet měkkou stravu, kterou už nemačkáme, ale spíše krájíme. Novou konzistenci potravin tak smícháme s již známou strukturou, třeba kousky vařené mrkve do mrkvového pyré. A jaké můžeme zavést nové příchutě? Je na čase vyzkoušet okurku, zelí, kapustu (i růžičkovou), baklažán, patison (druh dýně), kukuřici, fazolové lusky, hrách, pórek (jen v malém množství), mléčné výrobky – sýry typu žervé, kousek másla a dále hovězí a vepřové maso (ale raději jen v malém množství a ne často, je lepší podávat spíše bílé maso).
Hrášková polévka se zakysanou smetanou
Potřebujeme: 100 g čerstvého či mraženého hrášku, 100 ml kojenecké vody, zakysanou smetanu
Postup přípravy: Hrášek ve vodě povaříme, rozmixujeme a zahustíme lžičkou zakysané smetany. Můžeme k polévce podávat pečivo, které rozdrobíme do polévky.
Kuřecí maso se zelenými fazolkami
Potřebujeme: 100 g kuřecího masa, zelené fazolky, 1 bramboru, vodu, olej/máslo
Postup přípravy: Vše uvaříme s trochou oleje nebo kouskem másla doměkka. Uvařené kuřecí maso a fazolky s částí vývaru z masa rozmixujeme a přidáme uvařený brambor, který rozmačkáme jen vidličkou. Pokrm je dobré obměnit třeba přidáním kojeneckého nebo mateřského mléka.
Drůbeží maso s patisonem
Potřebujeme: 50 g drůbežího masa bez kůže, 1 menší bramboru, 100 g patisonu, 1 lžíci sušeného kojeneckého mléka, olej
Postup přípravy: Maso nadrobno pokrájíme a uvaříme doměkka. Vývar slijeme a vmícháme do něj sušené mléko. Pak uvaříme nadrobno nakrájený patison s kousky brambory a ušleháme na kaši. Maso a kaši rozmačkáme vidličkou ve vývaru s mlékem.
Příkrmy od 10. do 12. měsíce
V posledním čtvrt roce prvního roku se už nemusíme bát do stravy zařadit také potraviny obsahující lepek (není-li zvýšené riziko celiakie – alergie na lepek), což jsou například ovesné vločky, piškoty, chleba i corn flakes (bez přidané soli a cukru). Je dobré nechat pomalu naše dítě, aby se samo zkusilo krmit lžičkou. Umožní mu to rozvíjet koordinaci svalových pohybů a zručnost. Musíme mu však stále pomáhat, protože dítě zatím není schopno se samo najíst. Usnadníme mu to tím, že mu dáme místo talířku hlubší misku, je dobrá plastová s přísavkou, aby ji nemohlo shodit na zem. Zrovna tak je lepší umělohmotná lžička, která je lehčí a není tak tvrdá pro jeho první zoubky.
V období, kdy začneme podávat hustější stravu, která obsahuje méně vody, je potřeba už dítěti také dodávat více tekutin. Na začátek stačí okolo 200 mililitrů, aby dítě neodmítalo kojení (pokud je stále kojené, jinak s podáváním tekutin začínáme dříve). A jaké jsou nejvhodnější nápoje? Na prvním místě je kojenecká voda, dále ředěné ovocné džusy či šťávy, dětský čaj. Nápoje je dobré nabízet již v hrnečku s hubičkou, ne v kojenecké lahvi. Dítě bychom totiž měly naučit pít z hrnečku stejně tak jako jíst lžičkou.
Bílá pórková polévka
Potřebujeme: pórek, brambory, vodu, majoránku, kmín, zakysanou smetanu, žloutek.
Postup přípravy: Na másle osmahneme pokrájený pórek a nakrájené brambory, přidáme kmín, majoránku, zalijeme vodou a necháme povařit. Když jsou brambory měkké, přidáme lžíci zakysané smetany a žloutek, rozmícháme a krátce povaříme. Můžeme zahustit trochou jíšky.
Králík se špenátem a bramborem
Potřebujeme: oloupané brambory, vařené králičí maso, špenát, olivový olej
Postup přípravy: Uvaříme nakrájené brambory ve vodě, přidáme ještě teplé králičí maso s trochou vývaru a špenát, povaříme, pak vše rozmačkáme poctivě vidličkou a na závěr vmícháme lžičku olivového oleje.
Mišmaš s ovesnými vločkami
Potřebujeme: 30 g kuřecího masa, 1 malou mrkev, 1 malou petržel, 1 lžíci zeleného hrášku (může být i mražený), 1 malou bramboru, 1 lžíci ovesných vloček, kousek másla
Postup přípravy: Drobně pokrájené maso a zeleninu uvaříme ve vodě doměkka. Pak přidáme lžíci ovesných vloček, kousek másla a vše důkladně promixujeme nebo rozmačkáme vidličkou.
Kedlubnová kaše s telecím masem
Potřebujeme: 1/2 malé kedlubny, kousek cukety, 1 malou bramboru, 50 g telecího masa a kousek másla
Postup přípravy: Ve vodě uvaříme zeleninu pokrájenou na kousky a vodu si slijeme stranou. Zeleninu důkladně rozmačkáme a podle potřeby přidáme vývar ze zeleniny. Poté uvaříme kousky masa a rozmixované najemno je vmícháme do zeleninové kaše. Nakonec vmícháme kousek másla.
Zeleninové rizoto s kukuřicí
Potřebujeme: rýži, 250 ml vody, mrkev, zelený hrášek, 1 růžičku květáku, hrst kukuřice (asi nejlépe mraženou), olivový olej
Postup: Uvaříme rýži, mrkev, hrášek, květák i kukuřici. Podušenou zeleninu vidličkou rozmačkáme a smícháme s rýží a lžičkou olivového oleje.
Máte své oblíbené recepty v druhém půlroce příkrmů? Podělte se o ně s námi a poraďte ostatním maminkám v diskusi pod článkem, jak a co třeba zrovna dnes vaříte dobrého svému miminku.