Článek
Slova „outdoor“ a „feminismus“ by si klidně mohla podat ruce. Při jejich vyslovení totiž vstávají některým lidem vlasy hrůzou a okamžitě si představí mužatku, která se nemyje, nosí batikované oblečení a má šátkem stažené dredy. V obou případech jsou vedle jak ta jedle. I ženy, jež volný čas tráví rády v přírodě a na túrách nebo na chalupě na houbách, chtějí vypadat hezky a mít pěkné věci.
Hlavně pohodlně
Když kupujete batoh, nešetřete. Pravděpodobně vám vydrží dlouhá léta, a tak je dobré si vybrat takový, který vám perfektně sedne. „Při koupi turistického batohu zvažte, na jak dlouho vyrážíte do světa a zda s ním chcete chodit, nebo v něm jen přenášet věci. Jestliže jedete na pár dní do přírody, zvolte spíš střední batoh do 55 litrů, na delší expedice pak velký nad 55 litrů,“ radí outdoorový specialista Vít Hruška z Výstavy stanů.
Pořádné obutí
Můžete putovat sebehezčí krajinou, ale jakmile nemáte pořádné boty, tak jediné, co si z výletu zapamatujete, budou nohy samý puchýř. Na výběr je přehršel trekového obutí, nicméně teď na léto se hodí zejména dva typy. Nízké trekové boty, které využijete jak v náročnějším terénu, tak i při procházce po upravených lesních pěšinkách. Druhým, stále oblíbenějším typem jsou sandály – často mají pevnou špičku.
Připravena na vše
Sice se říká, že každý správný muž má v kapse nůž, ale to rozhodně ženy nepředurčuje k tomu, aby se na své druhy musely spoléhat. Klidně si pořiďte svůj vlastní – výrobci nožů stále častěji hledí i na potřeby dam. Kromě nejrůznějších šroubováčků jsou do nich zakomponované třeba pinzety. Až budete potřebovat vyndat třísku nebo klíště (i upravit obočí), uvidíte, jak se bude hodit!
Zapomeňte na plast
Doba plastová pomalu odeznívá a každý, kdo má rád přírodu, se snaží používání plastů eliminovat. Naštěstí existuje dostatek variant. Buď můžete sáhnout po termolahvi nebo termosce. Když s těmito izolačními nádobami na konci 19. století sklář Reinhold Burger přišel a nechal si termosku patentovat, příliš odolné nebyly. Stačil menší náraz a vnitřní část, která byla ze skla, se rozbila. Dnes snesou mnohem více. „Termosky mají konstrukci s dvojitou stěnou a vakuovou izolací a nápoje v nich vydrží mnoho hodin teplé, nebo naopak studené a jsou vyrobeny z potravinářské nerezové oceli,“ vysvětluje Kateřina Princová ze Ski a Bike Centra Radotín.
Energie sbalená na cesty
Mobilní telefon má na túrách a výletech zásadní význam. Někdo ho používá i jako mapu, fotoaparát nebo v krajních případech svítilnu. Jenže stačí chvíle a máte po baterce. A i když budete na hony vzdáleni civilizaci, není třeba propadat panice, máte-li s sebou powerbanku. Kromě těch, které si nabijete už doma, se vyrábějí i ty na solární energii – bývají sice mnohem dražší, na druhou stranu nehrozí vybití. Ještě lepší je ale neponechat nic náhodě, nespoléhat na telefon a koupit si jak papírovou mapu, tak třeba i pořádnou čelovku.
Hygiena až na prvním místě
Nemusíte se zrovna chystat na několikadenní horskou túru, stačí pár dnů mimo domov s omezenými zavazadly a už přemýšlíte, kde ušetřit na váze. Jasně, zuby si člověk vždycky někde vyčistí, kartáček s pastou moc místa nezaberou. Ale co ten zbytek? Tahat s sebou celý kosmetický arzenál, to by se na zádech pořádně proneslo. Teď se sice všechny zastánkyně přírodní a šetrné kosmetiky pravděpodobně pokřižují, ale říct to musíme: díky za všechny vlhčené ubrousky a přípravky, které zastanou víc funkcí najednou!
Dosucha!
Když řešíte každý čtvereční centimetr v batohu stejně jako kila navíc, potom je ručník jedna z prvních věcí, co určitě odhazujete, anebo alespoň vyměňujete za menší. Není to však nutné: klidně vyrazte i s velkou osuškou vyrobenou z mikrovlákna. Je lehká a složíte ji do malého balíčku, zároveň velice dobře saje vlhkost a jako bonus rychle usychá.
Na co na túrách nedáte dopustit vy?