Článek
Buďte připraveni, až budete dělat renovaci koupelny. Zjistili jsme pro vás ty nezajímavější termíny, které používají odborníci z oboru.
Kartuš
Toto „srdce“ pákové vodovodní baterie zajišťuje otevírání, zavírání a směšování teplé a studené vody pomocí dvou destiček s otvory. Díky pohybu páky mění destičky svou polohu a upravují průtok vody i její teplotu. „Existují i speciální kartuše, které mají více destiček s více otvory. Tím umožňují u složitějších zařízení, třeba u sprchových panelů, jednou pákou měnit průtok vody, teplotu a ještě třeba regulovat trysky a ruční a hlavovou sprchu,“ uvádí Martin Píša ze společnosti Siko Koupelny.
Termostat
Lidově řečeno „termostat“ (přesněji termostatická kartuše) se používá u vodovodních baterií. Díky ní si nastavíte určitou teplotu vody, která pak z baterie vytéká. Navíc pokud se třeba sprchujete a náhle by studená voda přestala téct, neopaříte se (zastaví se přívod vody). Co je však dobré vědět? „Termostatické baterie nejsou vhodné do míst s velkým rozdílem v tlaku teplé a studené vody, případně tam, kde teplota teplé vody silně kolísá – nedoporučují se připojovat na karmy a průtokové ohřívače,“ nabádá Martin Píša.
Sifon
Setkáte se i s pojmem zápachová uzávěrka, kterou musí mít všechny odpady. Rameno sifonu se na jedné straně napojuje do odpadní roury a na druhé k umyvadlu nebo k vaně či k vaničce. V kolínku sifonu se neustále vyměňuje voda, vždy jí tu však musí zůstat určité množství. Proč? „Jedná se o ochranu proti pronikání zápachu z kanalizace do bytu,“ vysvětluje Ingrid Hejkalová, zástupce značky Jika. Sifon je i u toalety součást výrobku.
Perlátor
Úkolem perlátoru, což je koncovka vodovodní baterie se sítkem, je usměrnit a provzdušnit proud vody. Díky tomu voda pak nestříká po okolí, navíc se omezuje její průtok, a tak jí spotřebujete méně.
Podomítková baterie
Její technická část neboli podomítkový modul se instaluje pod omítku, vidíte jen ovládací díl. Podomítkovou baterii můžete mít u vany, umyvadla, sprchy i toalety. „Je-li s přepínačem, pak lze použít více odběrných míst, což platí pro sprchu. Ve sprchovém koutu si tedy zvolíte, zda použijete hlavovou, či ruční sprchu,“ vysvětluje Petr Laube ze společnosti Keramika Soukup.
Kapotovaný klozet
„Jedná se buď o kombinované klozety s nádržkou, nebo o samostatně stojící mísy, které jsou celou svou zadní částí plně přisazené ke stěně, takže se podlaha kolem klozetu udržuje naprosto bezproblémově a připojení odpadu je skryté,“ vysvětluje Ingrid Hejkalová. V současné době se klozety standardně kombinují s duroplastovými sedátky s poklopem se zpomalovacím mechanismem Slowclose, které zavírá samo, pomalu a tiše. Ovšem chcete-li něco extra, doporučujeme Záchodová prkénka, jaká jste ještě neviděli!
Umyvadlo (nejen) na desku
Kromě tradičních závěsných umyvadel si můžete vybrat i jiná, třeba na desku. Díky spodní rovné ploše ho lze instalovat právě na desku (ze stejného materiálu nebo ze dřeva, skla…), případně na skříňku. K umyvadlům na desku se často používají zvýšené stojánkové baterie nebo speciální baterie na zeď. Další řešení nabízí zapustit umyvadlo do desky, kdy část sanity „vykukuje“ nad úroveň desky, nebo pod desku (umyvadlo je pod její úrovní). Náš tip: Skleněná umyvadla: Jsou krásná a odolnější, než jste čekali!.
Napouštění přepadem
Správně bychom měli napsat, že jde o vanový automat vybavený napouštěním přepadem, který potřebuje podomítkovou baterii. Toto jednoduché zařízení, z něhož pohledově vidíte jen ovládací kolečko v horní části vany a dole zátku, nabízí komfortní napouštění vody, která „přepadá“ po stěně vany. Výhody? Na vaně není nic, o co byste se mohli například uhodit (jako u klasické baterie), voda se napouští po stěně vany, takženešplouchá, a i napohled to vypadá pěkně.
Tak co, už jste moudřejší? Nebo vás zajímají jiná „koupelnová“ slova? Napište nám! Další článek může být právě o nich.