Článek
Správně zvolená podlaha by měla splňovat nejen požadavek pohledové atraktivity, ale také uživatelského komfortu – snadná údržba, příjemná na dotek a možnost spojení s podlahovým topením.
Keramika na prvním místě
Použití keramiky v kuchyni je logické. V moderních se ojevují velké formáty dlažby, jež ve spojení s minimální spárou dokonale splňují zvýšené hygienické nároky. Působí elegantně, prostor sjednotí a opticky zvětší, takže se hodí i k řešení menších místností. Patrný je i posun k univerzálnosti, který postupně vymazává hranici mezi produkty určenými k obkladu podlah a stěn. Pohledově zajímavé jsou různé imitace kovu, například matného nerezu nebo „zrezivělé“ podlahy. Při výběru vždy dbejte na protiskluzové vlastnosti povrchu.
Tradiční kuchyň a keramika
Příklon ke stylu rustikálnímu se odráží i v nabídce keramiky. Vedou imitace přírodních materiálů, jako je dřevo a kámen, kůže, ale třeba také kůra, stále oblíbené jsou i upomínky na historizující vzhled v podobě pálené dlažby cotto. Ze dřevin jsou to nejčastěji dekory břízy, dubu a buku, případně exotického teaku. I barevnost dlažby podléhá módě a návratům zpět, o čemž vás přesvědčí celkem bohatá nabídka dekorované dlažby v secesním nebo majolikovém dekoru.
Dřevěné podlahy jsou nejkrásnější
Tento přírodní materiál kromě svého vzhledu nabízí další benefity a to především příjemný povrch a dokonalé tepelně izolační vlastnosti. Je celkem libovolné, jestli máte podlahu masivní, vrstvenou nebo dýhovanou, nejdůležitější je dlouhá životnost násobená možností opětovných oprav (broušení, lakování, olejování či voskování).
Dekorů a barev je tolik, že je těžké si mezi nimi vybrat, prosazují se i strukturované povrchy s „opotřebovaným“ vzhledem, který dává vyznít vadám a zvláštnostem dřeva. V kuchyních se uplatňují mimo jiné i exotické dřeviny, jako je merbau, ipe, wenge, bambus či teak, jež vynikají nejenom značnou tvrdostí a stálostí, ale i odolností proti vodě.
Originální a odolný korek
Přírodní surovina se získává z kůry korkového dubu a nabízí úžasné vlastnosti. Korek je trvanlivý, elastický, izoluje hluk i teplo, snadno se opracovává a je odolný proti opotřebení, mikroorganismům i chemikáliím. Podlahy z něj jsou příjemně měkké, výhodou je i snadná údržba a možnost renovace. Vlastnosti korkových podlahovin, lepených nebo plovoucích, závisí na jejich povrchové úpravě.
Nejpřirozenější vzhled mají krytiny olejované anebo voskované, povrchy s vinylovou fólií vynikají odolností vůči zátěži, ale nejběžnější jsou podlahy s lakovaným povrchem. Více se o korkových podlahách dočtete zde.
Vinyl, praktická alternativa
Podlahovým lídrem pro kuchyňské prostory jsou dva typy krytin, vinylové nebo nově také ekologické elastické, které si ponechávají odolnost a užitné vlastnosti vinylu, zároveň však staví na recyklovatelných a přírodních surovinách bez obsahu PVC, chlóru nebo změkčovadel. Takovéto krytiny na přírodní bázi mají antibakteriální, antistatický povrch a kromě fyzické zátěže (odolnost vůči poničení, poškrábání, nárazům) zvládnou i působení chemikálií.
Odolávají nečistotám a jsou tudíž velmi snadno udržovatelné, nevyžadují použití speciálních přípravků. Na jejich údržbu stačí pouze čistá voda, což výrazně snižuje náklady na údržbu krytiny v jejím životním cyklu.
Praktický a moderní laminát
Laminátové podlahy prošly vývojem a v současné době patří k nejžádanějším. Výhodou je cenová dostupnost i řada praktických vlastností. Působí teplým dojmem, jsou měkké na dotek, a pokud si koupíte krytinu od kvalitního výrobce, překvapí vás svou schopností absorbovat hluk. „Některé podlahy mají speciální úpravu vrchní vrstvy, která je odolná proti skvrnám či šmouhám a díky uzavřenému povrchu se jednoduše udržují,“ říká Zdislava Černá, zástupkyně společnosti QuickStep.
Jaké podlaze dáte přednost vy?