Hlavní obsah

Dítě a nadváha: Kdy za ni mohou rodiče? Téměř vždy! Největší chyby, kterých se dopouštějí

Foto: Roman Chazov, Shutterstock.com

Foto: Roman Chazov, Shutterstock.com

Babičky si možná pochvalují, že máte doma pěkně baculaté a dobře živené dítě. Dětská obezita je přitom velký problém a dětí, které mají potíže s váhou, přibývá. Co dítěti hrozí a jak s tloušťkou zatočit? Dozvíte se v našem článku nebo díky webináři zdarma, na nějž přinášíme pozvánku.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Každý rodič chce, aby se jeho dítě mělo dobře. Že mu ale nandáte dvojitou porci a navrch přidáte dortík, neznamená, že pro něj děláte to nejlepší. Co je špatně?

Den začíná snídaní

Dětská obezita je obrovský problém. Mezinárodní srovnávání varují před nárůstem obezity u dětí, a to i v Česku. U mladší generace už začínáme pozorovat i případy extrémní obezity,“ říká dětská lékařka Hana Cabrnochová.

Foto: Thinkstock

Vykrmené děti jsou dílem jejich rodičů. Samy za to nemohou, řídí se jen vzory kolem sebeFoto: Thinkstock

A jaké jsou největší chyby, kterých se rodiče dopouštějí?

Nepravidelnost

Pokud se dítě stravuje nepravidelně a nárazově, nikdy není pořádně nasycené a zhltne cokoli. Platí, že snídaně je základ. „Ono nemá ráno hlad, nají se až ve školce, slýchám často. A pokud rodiče nesnídají, dítě to ani nenaučí,“ říká obezitoložka Renata Zelenáková.

Špatný výběr

Maminky určitě v dobré víře vybírají to, co se považuje za zdravější, třeba potraviny s nižším obsahem cholesterolu, u dětí to ale může mít opačný efekt. „Dětský trávicí systém dozrává ještě dlouho po narození a moderní, technologicky upravované potraviny zbavené tuku a obohacené o příslušná aditiva, aby se ,zachránila‘ chuť, konzistence a barva, jsou často pro dětské trávení obtížně stravitelné a mohou ho velmi časně alergizovat,“ vysvětluje Renata Zelenáková.

Přecpávání

Pěkně všechno dojez a klidně si i přidej. Pokud se dítě bezhlavě přecpává, místo aby se jen zasytilo, budete mít doma brzy pěknou kuličku. Nechte na něm, kolik toho sní, a spíš regulujte, aby toho nebylo nadměrně moc. Záleží i na tom, jaký má výdej. Pokud prosedí celý den ve škole a sport zná jen z televize, nepotřebuje stravu jako profesionální sportovec.

Foto: fetrinka, Shutterstock.com

Obezita u dětí přináší negativní zdravotní důsledkyFoto: fetrinka, Shutterstock.com

Špatný přístup

Dítě by možná rádo nějaká kila shodilo, rodiče ho ale nepodpoří, naopak vyvařují jeho oblíbená jídla, aby ho ke stolu nalákali. Anebo mu sice fandí, ale na hubnutí jdou špatně, místo toho, aby se svěřili do rukou odborníka.

„Je to cesta na dlouhou trať, protože rázem je jasné, že problém je složitější a je zapotřebí zapojit celou rodinu, často ‚překopat‘ její zvyky vzhůru nohama,“ říká Renata Zelenáková. Dejte si také pozor, co o sobě říkáte vy, dcera to může pochytit.

Hodiny u počítače

Ze školy domů k počítači s pytlíkem brambůrek nebo čokoládou. Pokud tohle dovolíte, posíláte dítě přímou linkou k lékaři. Je jasné, že obézní dítě nemůže jen tak vtrhnout na hřiště a začít dávat góly, zkuste mu ale najít správný sport, například prostřednictvím metody SportAnalytik.

Webinář ZDARMA: Může dítě vyrůst z obezity?

Trápí vás obezita vašeho dítěte nebo máte pochybnosti ohledně jeho stravování? V úterý 13. srpna od 19:00 do 20:15 se můžete zdarma zúčastnit webináře STOB (Stop obezitě) na toto téma. V první části zkušené lektorky Zdeňka Trummová a Zuzana Chadimová odkryjí současný stav problematiky dětské obezity a představí relevantní statistická data.

Jak tuto situaci řešit a jaká rizika hrozí, pokud se obezita u dětí naplno rozvine?

V druhé části se už dozvíte konkrétní rady, jak se pustit do řešení nadváhy a obezity u dětí šetrně, ale efektivně. Více informací ZDE.

Načítám