Článek
Pořizovat si bytové vybavení ve „slim“ provedení jen pro nic za nic nemá smysl. Ale mnohdy se hodí pár centimetrů, a někdy dokonce i milimetrů, které díky tomu získáte. Navíc platí, že každý interiér bude po „odtučňovací kúře“ působit vzdušnějším dojmem.
1. Štíhlé dveře
Máte doma dveře, které musíte držet v ruce, aby nenarazily na nábytek, nebo je zavíráte prostě proto, že by otevřené překážely v běžném pohybu? Nahradit je můžou dveře skládací. Ještě méně manipulačního prostoru potřebují dveře posuvné, po zdi nebo do zdi. Nezřídka se vyrábějí celoskleněné. Zatímco tloušťka standardních dveří bývá asi 4 cm, ty celoskleněné dveře se můžou pyšnit jen 8 až 10 milimetry. „Sklo se kalí a po tomto procesu získá velikou pevnost a spadá do kategorie bezpečnostních skel. Kalené sklo je pětkrát pevnější a také odolnější vůči nárazům do jeho plochy než běžné sklo,“ vysvětluje Petr Paksi ze společnosti J.A.P. Díky tomu se nezřídka využívá i jako dělicí stěna a ve srovnání se sádrokartonovou nebo zděnou příčkou vás neochudí nejen o centimetry, ale ani o světlo.
2. Nábytek, který se vejde všude
U sedačky nebo postele není redukce centimetrů žádoucí, zato v případě úložného nábytku může představovat výhru. Jistě ne všude si pořídíte skříňky a skříně s menší hloubkou, například 20 centimetrů, ale hodí se tam, kde opravdu není místo nazbyt. U nábytku jsou důležité také úchytky, ovšem ani ty nemusí vždycky trčet do prostoru. „Například u zkosené hrany nábytku se používá hliníková lišta, s níž se dají komfortně otevřít dvířka či šuplíky, na povrchu nábytku nezůstávají při otevírání otisky prstů a navíc nehrozí ani poranění o úchytku nebo zachycení oblečení,“ říká Martin Dusík ze společnosti Trachea.
Další slim vychytávku jistě znáte, jde o skládací drobný nábytek, zpravidla stoly, stolky a židle.
3. Koupelna, která evokuje prostor
Přestože ani koupelnu nelze nafouknout, může působit větším dojmem. Třeba díky umyvadlu z tenkostěnné keramiky, maxi rozměry zrcadla nebo vestavné zrcadlové galerce, která se zabuduje do zdi tak, že téměř splývá s okolní stěnou. „A když plánujete rekonstruovat koupelnu a vyberete si rektifikované obklady a dlažbu, pak mezi nimi můžete mít tenké spáry 2 až 3 milimetry,“ podotýká architektka Miroslava Karasová.
Ovšem zeštíhlení se někdy týká i samotných obkladů. Nezřídka jde o velké formáty, které díky menší tloušťce méně váží a lépe se s nimi pracuje a nezřídka se dají rovnou instalovat na původní obklad. Samozřejmě je lze využít nejen v koupelně
4. Spotřebiče, které „zhubly“
O slim pračkách nebo sušičkách jste už určitě slyšeli, to jsou ty, které mají menší hloubku. Méně místa zaberou také úzké pračky, se standardní hloubkou, avšak menší šířkou. „Zhubly“ rovněž některé chladničky, trouby (u vestavných jsou hodně populární kompaktní modely), k mání jsou také takzvané domino varné desky (z několika dílů se dá vytvořit velká varná plocha, ovšem stejně dobře můžete použít jen jeden díl) a mnohé jiné. Většinou se tyto spotřebiče volí, když doma není prostor na model běžné velikosti.
5. Detaily, které tvoří celek
Nebojte se vsadit na drobné funkční prvky, které můžou v důsledku sehrát velkou roli. Bavíme se o minimalistických rámech obrazů či o bezrámovém zasklení, tenkých nožkách u nábytku či židlí, decentním osvětlení. Ale do prostoru dnes už můžou minimálně vystupovat i ryze technické prvky, plochými vypínači a zásuvkami počínaje a topením konče. Možná vás však překvapí, jak skvěle vypadají.
Co jste u vás doma naposledy měnili?