Článek
Trpíte v zimě na vysušenou pokožku, nebo patříte k těm, které trápí tento problém dokonce celoročně? Pak už jistě tušíte, co byste pro správnou péči měli udělat. Ano, pořádně vyživit! Pokud ale tápete a chcete se suchých šupinek rychle zbavit, poradí vám náš článek.
Jasné signály
Suchá pokožka se vyznačuje šupinatěním, začervenáním, případně i drobnými prasklinkami. Proto potřebuje specifickou péči v podobě dostatečné hloubkové hydratace. „V zimním období volte hutnější hydratační krémy, které pleť přikryjí, ale nezadusí. Pokud jedete ještě na hory, tak je dobré mít i zvýšenou UVA a UVB ochranu,“ radí kosmetička Marcela Baldas. Nezbytný je také pitný režim a vitaminy, které jdou ruku v ruce s hydratovanou pletí.
Otestujte se doma
Pokud nevíte, jaký typ pokožky máte, lze si doma provést jednoduchý test: „Nejprve si obličej důkladně ošetřete čisticím prostředkem bez alkoholu a jemně osušte. Na pleť pak nepoužívejte žádný krém či sérum. Pokud po 45 minutách máte pleť vysušenou, matnou a stahuje se, zvláště když používáte mimiku, budete inklinovat k sušší pokožce,“ prozrazuje dermatoložka Lucie Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.
V praxi to znamená, že vaše pokožka trpí nedostatkem kožního mazu, který zadržuje vlhkost. Kvůli tomu je citlivější a více se pne. Suchá pleť má také za následek větší sklon k vráskám. Příčinou může být dědičnost, životní styl, ale i chladnější počasí a přechody z tepla do zimy.
Vhodná péče
Důležitá je prevence, která začíná už ve sprše a při běžné hygieně. „Obecně je vhodné volit jemné, nevysušující sprchové gely či syndety bez obsahu mýdla, s vysokým obsahem lipidů, které pokožku nedráždí a dodávají jí pružnost i vláčnost. Druhým krokem je promazání, abyste kůži poskytli přirozenou ochranu, vykompenzovali nedostatek lipidů a zjemnili její povrch,“ radí Iveta Kučerová z La Roche-Posay.
Vyplatí se sáhnout po kosmetice s obsahem glycerinu, urey či vitaminu E, které mají na kůži regenerační a zvláčňující efekt. „Naopak se zkuste vyhýbat složkám, jakými jsou parabeny, lanolín, peru balsam a odpusťte si i různé parfemace – mohly by kůži dráždit,“ doporučuje dermatoložka Katarína Třísková z Medicom Clinic. Pokud si přesto nejste jistí, jaké produkty zvolit, sáhněte po kosmetice z lékárny určené pro atopiky – ta už všechny potřebné složky obsahuje.
Dobré je vynechat v tomto období i dlouhé a horké koupele a raději si dát sprchu. Pokud byste však přeci jen trvali na koupeli, přidejte do ní i zvláčňující olej. Pozor si dejte na hrubé ručníky a drhnutí pokožky.
Tělový balzám
Tělové máslo
Denní krém
Výživa pod make-up
Hydratace na cesty
Nezapomeňte také na správnou péči o dekolt a krk.