Článek
Když kampaň proti sexuálnímu obtěžování MeToo obletěla svět, ženy začaly více hovořit o svých sexuálních zkušenostech, ale také o zneužívání. Ke kampani se přihlásila řada známých tváří, třeba americká herečka Alyssa Milano (47) známá ze seriálu Čarodějky nebo Lady Gaga (33), americká zpěvačka s italskými kořeny.
Zájem o sexuální životy ostatních kdekoho podněcoval k zamyšlení, za co všechno si lidé v rámci svých vztahů a životů mohou sami, a s čím se dá v rámci možností aspoň trochu vypořádat.
Snad i proto vědci z Quebecké univerzity rozdali svůj dotazník k vyplnění 410 lidem. Díky nim možná i vy přijdete na to, proč se ve své ložnici necítíte komfortně, a to nejen vinou sexuálních trapasů.
Nejen sexuální trauma
Dobrovolníci popsali svoje sexuální zážitky, dětství, dospívání, emoce, psychické úzkosti i radosti. Výsledky, které uveřejnil odborný magazín Journal of Sex & Marital Therapy, prokázaly, že osoby, které zažily nějaká traumata v dětství, měly tendenci být se svým aktuálním milostným životem méně spokojené.
Zajímavé je, že studie definuje trauma v dětství nejen jako sexuální zneužívání, ale také jako zanedbávání ze strany rodičů, vystavení agresivnímu nebo emočně urážlivému chování mezi rodiči či šikanování od vrstevníků.
Příčiny problémů jsou v dětství
Vědci Éliane Dussault, Martine Hébert a Gaëlle Bakhos, kteří za dotazníky stojí, popisují, že lidé s dětským traumatem se jím zaobírají téměř denně, což odvádí jejich pozornost od současných intimních prožitků. „Jsme si jistí, že nepříjemná a otupující zkušenost ovlivňuje pozdější sexuální život, který se obětem jeví jako prázdný, nepříjemný, neuspokojivý nebo bezcenný,“ doslova uvedli výzkumníci, se kterými souhlasí i sexuologové.
Český sexuolog Petr Weiss ve svých Sloupcích o sexu objasňuje, že sexuální traumata v „nevinném věku“ se později skutečně projeví. „Například až polovina žen léčených s poruchami příjmu potravy nebo s depresemi byla v dětství zneužívána. Mnoho takových žen přitom nacházíme mezi prostitutkami, alkoholičkami, toxikomankami, ale i mezi ženami trpícími v dospělosti sexuálními dysfunkcemi, především anorgasmií nebo snížením sexuální apetence,“ tvrdí Petr Weiss a dodává, že v Česku je do patnácti let zneužito 8 procent žen a téměř 5 procent mužů.
Znásilněný muž
„Pro zneužité muže, o kterých se však zatím mluví velmi málo, může mít tato zkušenost ještě závažnější následky než pro dívky. Výzkumy dokazují, že u nich dochází k hlubokému znejistění ve vlastní sexuální orientaci. Tuto nejistotu pociťují i ti, kteří byli zneužiti ženou,“ vysvětluje profesor Petr Weiss.
Zneužití chlapci bohužel mívají v dospělosti často sami sexuálně kriminální chování (může žena znásilnit muže?). Podle různých zjištění se u 60 až 90 procent pachatelů sexuálního zneužití dítěte později prokáže, že tato traumatizující zkušenost pochází z jejich vlastního dětství.
K pochopení vlastního milostného života leckomu pomůže i rozklíčování sexuální osobnosti. Víte, jaká je ta vaše?