Článek
Výhodou hřiště na vlastní zahrádce je, že máte stoprocentní jistotu ohledně výběru bezpečných herních prvků i čistoty prostředí. Nabízí se dvě možnosti – pořídit certifikované pískoviště nebo prolézačku, či nechat šikovného tatínka, aby svému potomkovi vyrobil něco originálního.
Bezpečnost dětí na prvním místě
Zvažujte umístění hřiště na zahradě – vybírejte takové místo, na které dobře uvidíte jak z terasy, tak třeba i z kuchyňského okna. Nemělo by být v dosahu bazénu nebo rybníčku, stejně tak jako branky. Opravdu sofistikované řešení pro starostlivé rodiče nabízí vybavení kamerami, díky nimž můžete děti pozorovat, i když budete na vzdálenějším konci zahrady či domu. Ale opravdu nikdy nenechávejte děti bez dozoru!
Pro podklad hřiště není vhodný beton ani dlažba. Nejlépe si vystačíte s travnatou plochou, případně dřevěnými rohožemi. Hřiště by mělo být na místě, které je světlé a stinné zároveň, nebo alespoň ho lze dostatečně zastínit.
Pískoviště pro nejmenší
I úplně malá batolata ocení možnost vlastního pískoviště. Spíš než velikost je důležitá jeho výška, respektive hloubka. Příliš vysoký obrubník je pro maličké dítě nepřekonatelnou překážkou.
Nejjednodušší pískoviště je dřevěné, ale nepoužívejte jako spojovací materiál hřebíky, spíš jen do sebe zapasujte zámkově prkna. Nebo můžete pořídit už hotové, které na zahradu jen postavíte a nejsou potřeba žádné stavební úpravy.
Při výběru písku sáhněte po jemném, nikoli hlinitém. Na pískoviště o rozměrech 1,5 x 1,5 m ho spotřebujete zhruba 300 kg.
Pokud máte psy nebo kočky, je nezbytné pískoviště opatřit pevným krytem, který jim zabrání vykonávat zde potřebu. Kryt oceníte i jindy, například zabrání znečištění trávou při sekání anebo spadaným listím. Ale i udržovaný písek se z hygienických důvodů doporučuje občas vyměnit.
Bezpečné prolézačky a skluzavky
Hra je pro děti přirozenou aktivitou, ideální jsou nejrůznější prolézačky, houpačky a skluzavky. Při výběru sestavy zvažujte především to, aby houpačky byly dostatečně vzdálené a nenarážely do sebe ani do dítěte hrajícího si na nedalekém pískovišti. Příčky prolézačky nesmí být tak daleko od sebe, aby jimi dítě propadlo, ale ani tak blízko , aby v nich nezůstala zaseknutá jeho hlavička.
Prolézačku pevně ukotvěte do země, aby nemohlo dojít k vyvrácení, kotvení zajistěte tak, aby o ně děti nezakopávaly. Průběžně, a to i během roku, provádějte kontrolu stavu a poškozené nebo uvolněné části okamžitě vyměňte a opravte.
Domečky probouzejí fantazii
Snad každé dítě touží po tom, mít své soukromí, prostor, který může proměnit v nedobytný hrad, pirátskou pozorovatelnu nebo domeček pro rodinu panenek či krámek.
- Nejkrásnější jsou domečky dřevěné, můžete si vybrat z hotových smontovaných nebo stavebnicových. Vyrobeny bývají z měkkého dřeva jehličnanů a ošetřené zdravotně nezávadným nátěrem.
- Méně vhodné jsou domky plastové. Nepodléhejte atraktivitě tvarů a barevnosti – přírodní materiál nikdy ničím nemůžete nahradit.
- Poslední možností skrýše jsou stany, bývají skvělou alternativou pro ty rodiče, kteří nechtějí nebo nemohou dítěti postavit vlastní chatičku. I v nich si děti užijí soustu dobrodružství.
- Pro větší děti můžete vybudovat domeček v koruně stromu, kam vyšplhají po lanovém žebříku.
Drobné hračky a hry zabaví
Kromě velkých zahradních prvků je dobré místo pro dětské hry zaplnit drobnějšími doplňky rozvíjejícími fantazii a kreativitu. Ani v tomto případě nezapomínejte na estetiku, a hlavně bezpečnost. Pro uložení těchto her můžete pořídit třeba praktickou truhlu.
Dopřáli byste svému dítěti komfort vlastního hřiště? A co by podle vás na něm nemělo scházet? Napište nám.