Článek
Martinina dcera má na těle několik velkých pih, a tak s ní máma chodí pravidelně na kontroly k dermatoložce. A speciální péči jim společně věnují v létě.
„Má pihy na zádech, takže jsem jí pořídila plavky s delším vrškem a hodně jí ta místa mažu. Do budoucna asi zvážíme odstranění pih,“ říká Martina.
Jak pečovat o dětská mateřská znaménka, pihy a pokožku vůbec? A jak v létě?
Pihy schovejte
„Znaménka by neměla být vystavována přímému slunci a je nutno je před UV zářením chránit,“ zdůrazňuje MUDr. Kateřina Klauzová, MBA, dermatoložka, Asklepion z Kliniky a institutu estetické medicíny.
Ochránit dětskou pokožku přitom není nic složitého. Děti, zejména ty nejmenší, by totiž pokud možno na přímém slunci neměly pobývat vůbec, a především v době mezi jedenáctou a patnáctou hodinou. „Přirozená ochrana dětské pokožky vůči slunečnímu záření není tak silná jako u dospělých. Spálení pokožky u dětském věku je jedním s rizikových faktorů vzniku melanomu v dospělosti,“ varuje Kateřina Klauzová.
Dítě vždy namažte opalovacím krémem s vysokým UV faktorem 50+, ideálně ty speciálně dětské. „Voda pokožku vysušuje, a proto kromě opalovacích krémů používejte i hydratační přípravky,“ doplňuje Kateřina Klauzová. Dětské by neměly být jen opalovací krémy, ale i ostatní kosmetické přípravky.
Dítě namazat, a ochránit tak jeho pihy či znaménka, ale nestačí. „Dítě by venku na slunci nemělo pobíhat jen v plavkách, ale třeba v košilce s delším rukávem, praktické jsou i koupací oblečky, které chrání pokožku před sluníčkem,“ poznamenává dětská lékařka Hana Cabrnochová.
Řekněte to lékaři
Obecně, ale ať je léto nebo zima, by rodiče neměli mateřská znaménka a pihy svých dětí podceňovat a při prohlídce by je měl vidět dětský lékař.
„Ten netypické projevy posoudí a případně je odešle na vyšetření specialistou – dermatologem. Pigmentové névy mohou být viditelné již při narození nebo se objevují kdykoli během celého dětství, zvláště však v době před pubertou. V dětství nastávají v původních projevech pozvolné, ale zřetelné změny. Skvrny a ložiska se rozrůstají do plochy, pigmentace tmavne, některé projevy se vyvyšují nad okolí,“ poznamenává Kateřina Klauzová.
Co je pravidlo ABCDE
Rodiče by si podle ní měli zapamatovat takzvané pravidlo ABCDE (v angličtině), a pokud některý z bodů shledají jako pozitivní, pak neotálet s návštěvou lékaře. O jaká pravidla jde?
- A (asymetrie) – Asymetrická je skvrna, která nemá symetrickou formu, jako je například ovál či kruh.
- B (hranice) – Neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat vaši pozornost.
- C (barva) – znaménko je tmavě hnědé až černé nebo má nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.
- D (velikost) – větší průměr znaménka než 5 milimetrů.
- E (vyvýšení) – rychlý nárůst znaménka do výšky.
Kateřina Klauzová ale uklidňuje rodiče, aby nebyli vyděšeni z každé pihy, kterou u svého potomka najdou, že není třeba hned propadat panice. „U dětí je vznik zhoubného nádoru z pigmentových buněk extrémně vzácný a znaménka se fyziologicky mění a vyvíjejí a rostou, proto není třeba se ihned děsit. Ale také není vhodné podcenit možnost vzniku nádoru, proto je na místě kontrola specialistou – dermatologem nebo dětským dermatologem,“ doplňuje.
Pihy a znaménka – jak se v létě staráte o dětskou pokožku vy?