Článek
Práce s hlínou je uklidňující a inspirující, ovšem pro mnohé ne až tak dostupná. Máme pro vás ale variantu, která ji v domácích podmínkách zastoupí a poskytne vám velmi podobné možnosti. Je to výroba dekorací ze samotvrdnoucí hmoty. Objednat si ji můžete přes internet, většinou v bílé nebo hnědé barvě.
Práce se samotvrdnoucí hmotou
Samotvrdnoucí hmotu lze zpracovat jako těsto, lepší je mít zprvu navlhčené ruce. Lze ji vyválet, mačkat, vykrajovat, natlačit do formy... Postupem času jen musíte vychytat, s jak velkou masou pracovat. Pokud je moc tenká, může při schnutí prasknout. Když je moc silná, bude se kroutit. Hmota je suchá většinou do 24 hodin. Nesnažte se to uspíšit položením na kamna nebo rozpálený radiátor, lepší je mírné teplo.
Po zaschnutí můžete hmotu obrousit, ale i barevně doladit a nalakovat. Jestli s ní budete pracovat poprvé, začněte u něčeho lehčího a tím si ji osahejte. Máme pár tipů.
Kroužek na ubrousky
Jak pracovat s hmotou, se nejlépe naučíte na něčem zcela jednoduchém – třeba kroužku na ubrousky. Hmotu propracujte a vytvořte z ní proužek asi 5 cm široký a 3–5 mm silný. Na ruličce třeba od papírových utěrek z něj udělejte kroužek, pečlivě ho spojte a ozdobte. Můžete do něj udělat dírky brčkem nebo tečky párátkem. Kroužek nechejte vysychat 24 hodin na ruličce a poté nabarvěte nebo jinak nazdobte.
Nevadnoucí růže
Z hmoty můžete vyrobit i květiny, které nikdy nezvadnou. Nejprve si udělejte z nerezového drátku stonek. Ohněte ho dvojitě v požadované délce a pak ho omotáváte kolem tak dlouho, až bude dost pevný. V horní třetině přidělejte ke drátěnému stonku ještě odbočku pro lístek.
Hmotu promačkejte a potom z ní ulamujte kousky, které mezi prsty tvarujte do okvětních lístků. První omotejte kolem drátku a pevně ho s ním spojte, navlhčenou rukou připevňujte na sebe další. Z hmoty vytvarujte list, který také spojte s drátkem. Květ nechejte vyschnout a poté nabarvěte.
Romantický svícen
Díky hmotě můžete zavařovačku proměnit v romantický svícen. Nejprve sklenici omotejte bavlnkou, která dodá barvu, ale také poslouží k následnému uchycení hmoty na sklo. Bavlnku omotejte nepravidelně a zakryjte s ní i závit hrdla sklenice. Pak vyrobte z hmoty malé kytičky a lístky, které nechejte vyschnout na kartonu. Při jejich tvarování pamatujte na to, aby měly rovnou spodní stranu a šly tak dobře přilepit ke stěně sklenice. Lepte je po vyschnutí tavnou pistolí. Kytičky můžete nabarvit i jen nalakovat a nechat bílé, působí pak jako porcelán.
Miska na sladkosti
Samotvrdnoucí hmota je po vyschnutí dost odolná na to, abyste si z ní mohli udělat misku na ovoce nebo sladkosti. Kromě hmoty potřebujete i formu – misku požadované velikosti překryjte potravinářskou fólií a otočte dnem vzhůru. Hmotu propracujte a natrhejte na různě velké kousky, které můžete buď vyválet, nebo vytvarovat v prstech na placky o síle asi 0,3–0,5 cm. Placky pokládejte na formu a spojujte stejně pečlivě, jako kdybyste spojovali dva kousky těsta. Spoje ozdobte a propojte pomocí brčka, kterým do nich lehce vytlačíte kolečka. Misku nechejte na formě schnout alespoň 24 hodin, pak ji opatrně sundejte, odstraňte fólii, postavte a ještě jí klidně pár hodin nechejte prosychat uvnitř. Po dokonalém vyschnutí ji můžete nabarvit nebo nalakovat.
Krajinka na větvi
Ze samotvrdnoucí hmoty můžete vyrobit jednoduché domečky – lze je vykrájet nebo vystříhat a detaily na nich vyrobit třeba párátkem. Po zaschnutí je nabarvěte s pomocí permanentních fixů, díky kterým lze dělat i detaily. Domečky na větev přilepte tavnou pistolí a její hmotu zakryjte třeba kousky mechu. Z mechu a větviček lze vyrobit i stromy. Větev můžete zavěsit na zeď nebo položit na parapet.