Článek
Ženy, které trápí přílišná štíhlost, mají opravdu smůlu – naprostá většina článků i knížek je určena pro ty, které se potýkají spíš s kily navíc. Požádali jsme proto dietoložku Václavu Kunovou, odbornou garantku poradny Rozumné hubnutí, aby se na Danielin jídelníček podívala pěkně zblízka. Snad její komentář pomůže s tímhle problémem i dalším.
Kdo je Daniela?
Dvacetiletá studentka, 168 cm vysoká, vážila ještě před maturitou 56 kg, pak ale kvůli stresu zhubla až na 50. V současné době váha ukazuje 53 kg. Všichni členové její rodiny jsou štíhlí – maminka má 45 let a 57 kg, otec 46 let a 73 kg. Sedmnáctiletý bratr váží 68 kilo. „Říká se o nás, že ať sníme cokoli, nepřibereme, což trápí hlavně mě a mámu. Vím, že jsou to všechno geny,“ podotýká Daniela.
Na snídaně a svačiny nemám čas
„Ráno nemám moc času, tak snídám málo, obvykle si dám kousek buchty. Ke svačině jím chléb nebo rohlík se šunkou a zeleninou nebo ovoce. Během vyučování ale nestíhám svačit tak, jak bych chtěla, protože nemáme skoro žádné pauzy," popisuje čtenářka svůj jídelníček. Obědvá pravidelně, většinou polévku a masitý hlavní chod. Když přijde ze školy domů, dá si jogurt.
„Večeři mám teplou jen občas, bývá to maso nebo domácí pizza, jinak jím cereálie v mléce, ovoce a podobně. Někdy ani nemám na jídlo chuť. Asi jím víc sladkostí, než bych měla, ale kvůli přísnému zubaři si poctivě čistím zuby,“ přiznává Daniela.
Bojím se cvičit, abych nezhubla

Pro zvyšování váhy platí totéž jako pro hubnutí: chce to jídelníček pořádně plánovat a nenechávat stravování na náhodě a na tom, co zrovna „ulovíte"Foto: Thinkstock
A dokončuje: „Patřím mezi dárce krve, proto je pro mě problém s váhou důležitý. Někdy, když dobíhám tramvaj nebo delší dobu nejím nebo nepiji, mi není úplně dobře a cítím se vysílená.“
Lékařka Daniele radí: jezte pravidelněji!
„Vašemu jídelníčku chybí pravidelnost. To, že občas na jídlo zapomenete nebo nemáte chuť, způsobí, že je váš energetický výdej vyšší než příjem a váha jde dolů. Stanovte si určité časy, kdy budete jíst a udělejte z nich zvyk, stejně jako jste zvyklá si třeba čistit zuby,“ radí MUDr. Václava Kunová. A pokračuje: „Vzhledem k tomu, že chcete přibrat zdravě, tedy ne tuk, ale aktivní tělesnou hmotu, zaměřte se na kvalitu potravin. Jde o to, abyste nejedla jen potraviny s vyšší energetickou hodnotou, ale ty, které vám přinesou nějaké nutriční benefity.“

Tělesný pohyb a cvičení prospěje každému, bez ohledu na to, jestli chce zhubnout, nebo naopak svoje tělesné křivky poněkud zaoblitFoto: Thinkstock
A tady je doporučený jídelníček:
Snídaně: Pokud nemáte čas, mějte u sebe tyčinku na bázi oříšků a sušeného ovoce (MaxiNuta) nebo ovesných vloček (Flapjack). Stejně dobře poslouží ochucený jogurtový nápoj, v krajním případě jen samotný banán. To vše můžete sníst cestou do školy.
Přesnídávka: Nenechte se tlačit časem a snězte si chléb, který máte z domova. Celozrnné pečivo je vhodnější než bílé; do něj si dejte větší množství plátkového sýra, šunku a zeleninu, případně Lučinu. K tomu přidejte ovoce, čerstvé nebo sušené s oříšky.
Oběd: V jídelně si vybírejte ryby nebo hovězí maso, nevyhýbejte se zelenině a snězte, pokud možno, celou přílohu. Polévky si samozřejmě dávejte.
Svačina: Do jogurtu nakrájejte ovoce, pár ořechů, přidejte vločky nebo oblíbené cereálie, občas si uvařte pudink.
Večeře:Připravte si třeba pomazánku z tuňáka a Lučiny, přidejte chléb a zeleninu. Můžete si dát i těstoviny, kuskus, bulgur nebo luštěniny, ale vždy přidejte některou z potravin bohatých na bílkoviny (mozzarella, vejce, šunka, kuřecí prsa, cottage, tvaroh).
„Těmito úpravami jídelníčku do sebe Daniela dostane více živin a měla by se snížit i její chuť na sladké,“ uzavírá Václava Kunová.