O józe jste určitě už slyšeli: cvičí tělo i ducha, někdy dovede i léčit. A nemusíte se kvůli tomu stavět na hlavu! Stačí přidržet ve správné poloze prsty na rukou, správně dýchat a… Účinky můžete pozorovat rychle.
Článek
Na první pohled to vypadá podezřele jednoduše: přiložíte jeden nebo více prstů ke druhému, některé dáte přes sebe a držíte. Nic zvláštního. Ovšem mudry, jak se nazývají tyto speciální, ustálené polohy prstů, mají svou rituální a symbolickou rovinu. Vycházejí z buddhistických tradic, kde po tisíciletí vyjadřují duchovní gesta, která ovlivňují energii nebo náladu. Například v Indii jsou mudry pevnou součástí náboženských úkonů a jsou jim připisovány až magické účinky.
Když se na věc podíváte pragmaticky, avizované „kouzelné“ účinky se klidně mohou opírat o vědecky prokázané poznatky. Není přece žádným tajemstvím, že v konečcích prstů na rukou i na ploskách nohou je nespočet nervových zakončení. Na jejich stimulaci je založena jak reflexní masáž, tak akupunktura. A dodejme, že slaví čím dál větší úspěchy.
Instruktorka jógy Lucie Hitmárová podotýká: „Pokud se rozhodnete pro praxi muder, je třeba si uvědomit, že obnovují rovnováhu prvků v těle, kterými jsou oheň, vzduch, éter, země a voda. V rámci ruky pak platí, že palec náleží slunci – oheň, ukazováček vzduchu, prostředníček nebesům čili éteru, prsteníček zemi a malíček vodě. Zároveň s nimi můžete uvést do souladu zdravotní stav a příznivě akumulovat energii.“
Jak se mudry cvičí?
Vlastně docela snadno. Prsty ustavíte do doporučené polohy, přičemž tlak je jen lehký, ruce zůstávají uvolněné. „Možná zjistíte, že to u některých muder nejde tak snadno, prsty vzdorují, jsou málo pohyblivé, ruce se snaží vrátit do původní polohy nebo se brzy unaví. Pohyblivost rukou má přímý vztah k pohyblivosti celého těla. Pokud jste na určitém místě na těle příliš napjatí, projeví se to napětím na příslušném místě na rukou,“ vysvětluje ve své knize Mudry – jóga prstů švýcarská instruktorka jógy Gertrud Hirschi.
Dají se praktikovat kdykoli a kdekoli
Jóga prstů má jednu velkou výhodu: nepotřebujete k tomu žádné speciální pomůcky, dokonce ani místo. Mudry totiž mohou být aplikovány vsedě, vleže, vestoje, ba dokonce i za chůze. Můžete si jimi zkrátit dlouhou chvíli při čekání u zubaře nebo na tramvajové zastávce. Jedinou podmínkou je, že musíte být uvolnění, protože každé napětí blokuje vnitřní proudění energie a působí proti účinku muder.
Je také dobré se zaměřit na postupné prohlubování dechu. Při sezení dbejte na rovná záda, vleže volte polohu na zádech. „V ideálním případě by mudry měly být praktikovány oběma rukama po dobu 45 minut. Pokud však teprve začínáte, můžete si cvičení rozdělit po 15 minutách do celého dne,“ doplňuje Lucie Hitmárová. Jak Gertrud Hirschi připomíná, i jen krátké, ovšem soustředěné „držení“ té které mudry může nastartovat pozitivní účinek.
Pomoc v nouzi i prevence
Vybrali jsme jen devět ze stovek muder, které existují. Zkuste ty, které vás zaujmou, a možná zjistíte, že některé přirozeně děláte, aniž byste o tom věděli. Další jsou tak prosté, že si je rychle zapamatujete.
Proti menstruačním bolestem
Pro krásnější vlasy i nehty
Pro lepší zrak
Uvolnění před spaním
Pro lepší paměť a soustředění
Pro stimulaci srdce
Ranní povzbuzení
Pro splněná přání
Když vás bolí srdce
Zaujaly vás některé pozice prstů? Zkusíte využít jejich sílu?