Článek
Zbavit se pneumatiky kolem pasu, zpevnit povolené ruce, vyrýsovat nohy.... To vše lze získat i bez tělocvičny plné drahých přístrojů. Při cvičení si vystačíte s váhou vlastního těla, ovšem existují možnosti, jak si trénink efektivně, jednoduše a levně ozvláštnit. Vyzkoušejte odporové gumy: stojí pár stokorun a vejdou se vám i do kabelky.
Odporové gumy na cvičení
Posilovací popruhy kladou odpor a nutí svaly vykonat větší práci. „Řada cviků zlepšuje držení těla. Ulevíte páteři, zádovým svalům a vazům,“ radí instruktorka pražského Domu jógy Věra Vojtěchová.
Gumy koupíte za pár stokorun, v nouzi vám poslouží i gumicuky, pružné upínače do auta. Elastické popruhy se ale budou samozřejmě lépe držet a nabídnou širší škálu cviků. Seženete krátké, obvykle kruhové, vhodné pro posilování rukou a nohou, i dlouhé, zhruba dvoumetrové s volnými konci, s nimiž protáhnete celé tělo.
Finančně nejvýhodnější je, když si koupíte jeden delší popruh, který lze svázáním zkrátit dle libosti. Zaměřte se i na tuhost gumy: čím vyšší, tím větší odpor bude klást a tím těžší bude cvičení. Pro střední zátěž se hodí odpor 20 až 45 kilogramů.
Nejlepší cviky na ven i na doma
Cviky s gumami lze snadno provádět na omezeném prostoru doma a popruhy můžete přibalit i na procházku a zacvičit si na čerstvém vzduchu – uvažte je na dětskou prolézačku, zábradlí nebo kmen stromu a cvičte podobně jako s TRX systémem.
Popruhy jsou multifunkční, použijete je na trénink rukou, nohou i zad, který pomůže nejen zpevnit tyto partie, ale zhubnout po celém těle. „Nikdy neubývá tuk pouze z jedné partie, ale rovnoměrně, případně s ohledem na vrozené dispozice. Vhodně zvoleným pravidelným cvičením dané partie zpevníte,“ vysvětluje trenér a autor posilovacích pomůcek Ondřej Diviš. Každý následující cvik desetkrát zopakujte a nikdy nechoďte přes bolest!
1. Vyrýsujte paže
Postavte se nohama na střed popruhu, připaženýma rukama uchopte jeho konce. V první sérii upažte, ruce propněte do roviny s podlahou, dlaně směřují vzhůru, vydržte několik vteřin, pak je spusťte k tělu. Zapojíte deltový sval. V druhé sérii přitahujte ze stejné výchozí pozice pěsti k hrudníku, tím posílíte bicepsy. Chcete-li posílit tricepsy, ruce vytočte prsty směrem nahoru a ohybem v loktech přitahujte pěsti do výše uší.
2. Posilte nohy
Posaďte se a krátkou kruhovou gumu umístěte mezi kolena a kotníky. Položte se na podložku, nohy držte nad zemí a kmitavým pohybem roznožujte a snožujte. Poté se přetočte na bok, spodní nohu držte napnutou na podložce a horní se snažte odtahovat, po sérii vyměňte strany.
3. Pro pevnější a kulatější zadek
Položte se na záda, nohy jsou pokrčené. Gumu mějte kolem nohou těsně nad koleny. Ruce zůstávají natažené podél těla na zemi, zadek a boky zvedněte až do roviny břicho – boky – kolena, chvíli vydržte a znovu položte na podložku.
4. Zpevněte břicho
Posaďte se na podložku, nohy dejte před sebe lehce pokrčené v kolenou, trup držte zpříma. Popruh umístěte pod chodidla a konce držte oběma rukama tak, aby byl napnutý. Propněte nohy, zpevněte břicho a ruce přitahujte k ramenům do co největšího napnutí popruhu. Poté povolte.
5. Zaměřte se na střed těla
Položte se na záda na podložku, nohy natáhněte, guma je natažená pod chodidly, konce držte rukama. Zatněte břicho a přitáhněte se co nejvíce do sedu, vydržte několik vteřin a jděte zpět, ale nepokládejte se úplně. Zopakujte alespoň třikrát, až poté se položte a vydýchejte.
6. Protáhněte záda
Prostředek gumy uvažte k topení, v přírodě třeba ke stromu, a položte se na záda hlavou k uzlu, konce gumy držte pevně v rukou. Nohy jsou pokrčené, nataženýma rukama se snažte tahat gumu přes hrudník až ke kolenům a pomalu zpět.