Článek
Staneme se rodiči a padne na nás obrovská tíha odpovědnosti – chce se po nás, abychom děti připravili na život tam venku. Máme jít příkladem a vychovat z nich zdravě sebevědomé jedince, kteří jsou šťastní a úspěšní. Přitom si sami kolikrát nevíme rady.
Co je důležité dětem ukázat a k čemu je vést, aby v dospělosti uspěly? A kdy je fajn zvolit různý přístup pro holčičky a pro kluky?
1. Jsme tu vždy pro tebe
Lidé, kteří měli šťastné dětství se budou vždycky rádi vracet domů – pro pohlazení, radu nebo recept na svíčkovou. Jak toho můžete jako rodič dosáhnout?
Vztahová koučka Lucie Königová, autorka knihy (Ne)Gramotný rodič, říká: „Pokud je v rodině podporováno zdravé sebevědomí dítěte, bude se umět prosadit i ve škole a později ve své profesi. Pokud bude mezi nejbližšími cítit teplo, klid a bezpodmínečnou lásku, bude si přirozeně do svého života vybírat lidi, kteří mu také budou dávat pohodu, radost a lásku.“
2. Rodiče nemusí mít vždycky pravdu
Učte děti mít vlastní názor a klidně odlišný od toho vašeho, dovolte diskusi. Mocenský přístup rodičů může mít podle Lucie Königové fatální následky. Vynucováním si poslušnosti a prosazováním názorů z pozice síly se dosáhne jedině toho, že z potomka vyroste nesebevědomá osobnost závislá na autoritách, podobně nezralá jako sám rodič. Přitom schopnost dělat vlastní svobodná rozhodnutí je pro život zásadní.
3. Chybovat je lidské
Naučte dítě, že dělat chyby je naprosto v pořádku. Jak říká Lucie Königová: „Chyba je informace, co je třeba dělat jinak nebo již nedělat. Díky jejich prožití a zdolání člověk roste a posouvá se.“ Podporujte děti v tom, aby zkoušely nové věci, nebály se jít i do neznámých vod. A rozhodně se nesnažte jim od případných chyb pomáhat tím, že budete věci dělat za ně.
4. Pohoda díky fungujícímu systému
Děti by od útlého věku měly mít svoje povinnosti a zodpovědnosti. Domácí práce, drobné činnosti, na které v daném věku stačí (jedná se třeba i o samostatné čištění zubů nebo oblékání). A je velmi důležité nastavit v rodině i respektování pravidel, což vede následně k domácí pohodě. Díky tomu nedělá maminka všechno a není pro děti služka. Dětem se tak vštípí vnitřní disciplína.
5. Základy slušného chování
Chcete, aby se děti chovaly k ostatním slušně a s úctou? Zdá se to jako samozřejmost? Bohužel není. Speciální pedagožka Zdeňka Kroulíková to sleduje ve své praxi denně: „Když na mě zvyšuje hlas maminka a chová se hrubě, nemůžu se divit, že to na mě zkouší posléze i její syn. Pro děti je přirozené přejímat vzorce chování z domova, jinak to ani nejde.“
6. Jdi si za svým snem
Podporujte děti ve snění a nedělejte si legraci ze stavění „vzdušných zámků“. Možná vám dětská přání připadají v danou chvíli nereálná, ale cesta k práci snů se rozhodně může skrývat za touhou být kosmonautem nebo stát na jevišti v nádherných šatech. Možná máte doma malého vědce, budoucí moderátorku nebo módní návrhářku (proč nenutit děti dělat rodinnou profesi).
To nejdůležitější, co vštípit dceři
- Sebeláska na prvním místě - Myslet na sebe a mít se ráda! Zní to sobecky a nafoukaně? Právě naopak. Šťastní a sebevědomí kolem sebe šíří pohodu a lidem je v jejich společnosti dobře. A jak na to? Především se musí mít ráda máma, pečovat o sebe, vychutnávat si život, neobětovat se čistě dětem. Umět se pochválit a nehledat na sobě jen chyby.
To nejdůležitější, co naučit syna
- I kluci pláčou - Obecně je téměř jediným povoleným místem, kde mohou dospělí muži dát průchod emocím, fotbalový (nebo jiný sportovní) stadion. A to je velká škoda. Nikdo neříká, že by měl váš syn ronit slzy na vyžádání, ale proč držet city v sobě? Sebevědomý muž nemá problém ukázat smutek či dojetí a ženy jej rozhodně nebudou považovat za slabocha.
Co je nejdůležitější podle vás? A máte na svědomí některé z rodičovských hříchů?