Článek
Na trhu je nepřeberné množství různých druhů, barev i typů peněženek. A není se čemu divit, vždyť kdo z nás by si bez nich dokázal představit svůj každodenní život? Ačkoliv slouží hlavně k uchování peněz a snadné manipulaci s nimi, na některá platidla jsou všechny peněženky přece jen krátké. Nevěříte?
Nejpodivnější peníz světa
Důkazem jsou ohromné „mince“ z mikronéského ostrova Yap. Oficiálně se zde platí americkým dolarem, banka tu ovšem přijímá jako záruku na půjčku i měnu původní – kameny rai. Od třicátých let 20. století se už nevyrábějí, ale mezi místními mají některé povedené exempláře cenu zlata.
Kameny byly tesány z aragonitu, který se na ostrově nevyskytoval. Náročná přeprava a kvalita opracovávání tak zaručovaly stabilitu měny a zároveň chránily před inflací. Největší vápencové kotouče byly vysoké až čtyři metry a vážily okolo pěti tun, přemisťování tudíž nepřipadalo v úvahu ani po proběhlé transakci – na kameni se jen změnila značka symbolizující podpis majitele. Dodnes jsou v Tichomoří rai k vidění podél cest a stále ještě někomu patří. Asi si dovedete představit, že na tyto „peníze“ místní lid žádné pouzdro opravdu nepotřebuje.
Zpátky do minulosti
V našich končinách jsme měli měnu o dost menší a lehčí, proto vyvstala potřeba v něčem ji ukládat a přenášet. Starověkým předchůdcem dnešní portmonky byla větší brašna vyrobená zpravidla z odolného materiálu, aby platidla udržela v bezpečí. Kromě nich obsahovala i jídlo, nezbytné nástroje a věci určené k prodeji. Brašnu později nahradil měšec – obchodníci si ho pečlivě přivázali k pasu a doufali, že je o jejich bohatství cestou na trh nikdo neoloupí.
Ve středověku se šila pouzdra z pevnější hovězí nebo koňské kůže. Počátek peněženek podobných těm nynějším připadá až na 17. století – právě tehdy začala kolonie Massachusettského zálivu v Nové Anglii používat papírové bankovky. A třebaže je Čína vynalezla o deset století dříve, domovem moderní peněženky se stal až americký kontinent.
Tipy pro pověrčivé
Touha po bohatství provází člověka odjakživa a kouzla či rituály, jak si jej přičarovat, nejsou výjimkou ani v dnešním, jinak celkem skeptickém světě – a některé jsou spojovány přímo s peněženkami. Jen se přiznejte, také nosíte v přihrádce na mince kapří šupinu? Říká se, že svému majiteli obstará dostatek financí. Ovšem pouze na jeden rok, poté je zapotřebí ji vyměnit za novou. Prosperitu, hojnost i majetek podle čínského učení feng-šuej zajistí červená barva. Zároveň odežene nepřátelské energie, které jsou zodpovědné za pokuty a sankce. Možná právě proto jsou peněženky v tomto odstínu nejpopulárnější.
Nákupy nové doby
A jaké kousky můžete aktuálně objevit v obchodech? Menší varianty seženete bez zapínání, s klasickým zipem i na knoflík. Velké peněženky bývají zpravidla jednoduše na zip, a protože módním trendům podléhají i tyto doplňky, prodávají se v příjemných odstínech, odvážných vzorech i v hadím provedení.
Jakou barvu peněženky máte nejradši?