Článek
Home office býval dříve spíš jakýsi bonus a možnost, jak překlenout týden, když vám děti ulehnou s chřipkou. Dnes je to jinak. Řada lidí pracuje kvůli koronaviru z domova a v práci fyzicky nebyli už třeba několik měsíců.
Co to dělá s jejich psychikou? Jaký vliv to má na jejich rodinné vztahy? Tohle je pět věcí, které může dlouhodobý home office způsobit a vy si toho ani nemusíte všimnout.
1. Méně tolerance
Ať chcete nebo nechcete, když chodíte do práce, stýkáte se s nejrůznějšími lidmi. A nemyslíme tím jen vaše kolegy z kanceláře, potkáváte se se slečnou z recepce, s uklízečkou, údržbářem, poslíčkem, ale i s lidmi, s nimiž přijdete do kontaktu třeba v MHD.
Jsou různě staří, mají odlišné sociální postavení, názory, postřehy a pohledy na svět. Společně komunikujete a snažíte se s tímto mixem lidí vyjít. Je to takový sociální trénink, aniž byste si to uvědomovali.
Jenže teď máte jen ty nejnutnější kontakty, a navíc většinou s přímými kolegy. Dostali jste se do jakési sociální bubliny a vytrácí se realita. Díky tomu můžete snadno nabýt dojmu, že ten váš svět je ten jediný, a všichni, co ho vidí jinak, jsou mimo. Nemáte s nimi tolik trpělivosti a ztrácíte schopnost se nad některé věci povznést.
Hledejte v sobě sílu a neustále si připomínejte, že svět není jen černý nebo bílý. Buďte tolerantní, k sobě, ke svým blízkým, ale i k těm, které zas tak dobře neznáte.
2. Dusno v rodině
Jste jen doma, když jdete náhodou ven, tak je to spíš cíleně na nákup a vezmete s sebou pro změnu děti a manžela... Jen málokterá rodina si během pandemie na vlastní kůži neprožila ponorku.
Složité je to i pro fungující a harmonické vztahy, tak jaké to asi je pro ty, kde už před koronavirem byly nějaké problémy? Je opravdu těžké nevšímat si nedostatků a chyb svého protějšku (a že je má každý), když je máte denně na očích. Home office (pokud jste na něm vy i partner a děti navíc nechodí do školy) lásce prostě moc neprospívá.
Hodně pomáhá najít si i v téhle situaci chvilku jen pro sebe, být chvíli o samotě. A kdykoli vás partner bude štvát, připomeňte si, proč s ním jste, proč ho milujete! Soustřeďte se na jeho dobré vlastnosti, nikoli na ty špatné!
3. Zanedbaná péče o sebe samé
Ženy, zkuste si vzpomenout, kdy jste naposledy vzaly do ruky řasenku a ráno oblékly na sebe něco jiného než tepláky. Vždyť jste doma, tak na co si oblékat elegantní kostýmek a líčit se...
Oběd? Kdyby se chodilo do práce, asi byste si s kolegy či kolegyněmi zašli do restaurace nebo do kantýny. Jenže doma se vám vařit nechce, tak si namažete housku sýrem.
Jen opravdu majitelé pevné vůle a mistři disciplíny si na home office udrží režim jako v zaměstnání. Většina lidí ale péči o sebe samé odflakuje (ženy se dokonce v poslední době přestávají i holit!). Čím déle se chováte jako zpustlý poustevník, tím těžší pro vás bude návrat k normálu.
Tak neházejte flintu do žita, i doma můžete být hezká a upravená. Koneckonců i domácí móda může být hezká a slušivá!
4. Sklony k prokrastinaci
Když jste v kanceláři, máte motivaci si svoji práci udělat co nejrychleji, minimálně během standardní pracovní doby. Komu by se chtělo zůstávat přesčas, že?!
Jenže doma jste vlastně v práci pořád a nastavit si striktní pracovní režim je těžké. Obzvlášť pro ženy, které tak „rády“ odbíhají od práce zapnout pračku, pověsit prádlo, rychle vysát nebo si jen v televizi zkouknout oblíbený seriál.
Práci pak doháníte po večerech nebo víkendech, kdy máte relaxovat a nabírat energii. Takže se dostanete do začarovaného kruhu: jste ve stresu, protože vám hoří termíny, a hlavně nikdy vlastně úplně neodpočíváte.
Zkuste si udělat jasný plán na každý den - co musíte zvládnout udělat, i kdyby trakaře padaly. A jasně si stanovte, kdy a jak budete odpočívat. A mějte stále na paměti - kvůli nevytřené podlaze se svět nezboří a špinavé prádlo nikam neuteče, vždyť nemá nožičky. (Kéž by mělo!)
5. Odcizování
Jedna věc je rodina, druhá jsou kolegové, přátelé, kamarádi. I ti jsou pro spokojený život nesmírně důležití.
Jenže když jste pořád doma, vaše vztahy se chtě nechtě oslabují a vzdalujete se od sebe. Obejmout kamarádku je vždycky víc, než si s ní pokecat po telefonu. Jenže když to zrovna nejde, musí člověk i z toho, co má, vytřískat maximum. Proto využívejte veškeré moderní technologie k tomu, aby se vaše komunikace co nejvíc přiblížila normálu.
Chodily jste spolu každou první středu v měsíci na víno? Tak choďte dál, jen si ho každá nalijte doma a posaďte se k počítači. Pokud to možnosti jen trochu dovolí, domluvte se s kamarádkou a běžte se na hodinu projít ven. Uvidíte, jak vás to nakopne.
A stále mějte na paměti, že pokud něco z toho nezvládáte, nejste automaticky horší, než třeba vaše kamarádky, kolegyně, známé. Není ostudou přiznat si, že to nezvládáte. A nezapomínejte, že jednou bude líp a vy zase budete žít normálně.
Současná situace není jednoduchá pro nikoho a negativně ovlivňuje života. Koronavirus a vztahy: Tuhle rodinu strach z nákazy rozložil.