Článek
Také máte při chůzi tendenci tlumit paže v jejich přirozeném pohybu? Zdraví nesvědčí ani mobil v ruce, kabelka přes rameno nebo těžké tašky. Vyměňte je za pohodlný batoh a odhalte, proč ruce potřebují dostatek volnosti. Jak správně chodit, aby vás nebolela záda ani ramena?
Správný pohyb paží proti hrbení
Ruce mají volně kmitat vedle těla a rytmicky provázet pohyb nohou. „Při správné chůzi by paže měly provádět poměrně velký pohyb v ramenou a jít až za linii zad. Jen tak dochází k automatické mobilizaci hrudní páteře, která se tak sama napravuje,“ vysvětluje Hana Toufarová, lektorka cvičební metody Fit Pain Free.
Když paže při chůzi nepoužíváte a držíte je u těla, jsou záda neustále nahrbená. To ještě zhoršují těžká zavazadla v rukou nebo pohled upřený do země, nikoli rovně před sebe.
Proč bolí hrudní páteř a ramena
Přiměřený pohyb horních končetin při chůzi je důležitý pro celkovou koordinaci. Pomáhá odlehčit svalům nohou a vyrovnává těžiště těla. Máte-li pocit, že mácháte rukama víc než ostatní, neznepokojujte se a rozhodně se nesnažte paže nijak tlumit. „Je to normální, přirozené a je to prospěšné pro hrudní část páteře i ramena. A naopak, chůze bez používání paží bývá často příčinou bolestí v hrudi,“ vysvětluje Hana Toufarová.
Jestliže ruce nepracují správně, lopatky se po dobu chůze vytahují z ideální pozice, a vy se tak ani na chvilku nenarovnáte. Nepřirozený pohyb brzy pocítíte v ramenou, protože bez pohybu tuhnou. K tomu přispívá i jednostranné přetěžování, například nošení těžké kabelky.
Co platí na bolavá ramena
Jsou ramena vaše problematická partie? Vsaďte na nordic walking – je o 50 procent efektivnější než normální chůze. Zapojíte při něm větší množství svalů, lépe je protáhnete a uvolníte. V současné době, kdy se dostanete ven jen sporadicky, tak můžete i z minima pohybu získat maximální efekt.
„Při chůzi s holemi zapojujete do pohybu celé tělo, máte rovná záda a zpevňujete břišní svaly,“ říká Markéta Matušíková z České asociace Nordic Walking. Myslete přitom na správnou techniku: tělo je nakloněné mírně dopředu, hlava je prodloužením páteře, pohled směřuje vpřed. Noha je při došlapu v koleni mírně pokrčená, to lépe tlumí nárazy. Hole směřují šikmo vzad a střídavě se zabodávají zhruba doprostřed mezi špičku zadní a patu přední nohy, při zvedání hůlek vychází pohyb z ramenou.
Špatný pohyb paží zkracuje dech
Při správně prováděné procházce ze sebe lépe setřesete stres a doslova se nadechnete. Paže držené strnule u těla totiž negativně ovlivňují i dýchání: je zkrácené a tělo se hůře okysličuje. Klidně paže rozkmitejte ještě více. Prodlouží vám to krok a zrychlí pohyb. Při chůzi ve správném držení dochází k masáži vnitřních orgánů, což je prospěšné mimo jiné i pro budování imunity.
Cvičení na bolavou páteř a ramena
Máte celý den ruce svěšené těsně u těla? Myslete při procházce na protipohyb. Prospěje ztuhlým kloubům, zkráceným svalům, uvolní páteř, lopatky i ramena. Jednoduché cviky můžete provádět klidně za chůze. Každý cvik zopakujte desetkrát, v pozici vydržte patnáct vteřin.
- Vzpažte a vytahujte horní končetiny do maximálního napnutí.
- Nechte paže nad hlavou a kmitejte jimi střídavě vzad a vpřed.
- Dejte ruce v týl, propleťte prsty, pozor, ať lokty nevytáčíte a nenecháte padat. Prodýchejte, krásně si tak otevřete celý hrudník.
- Dlaně položte na horní část hýždí, prsty směřují dolů. Protáhnete si krásně ramena.
- Upažte s dlaněmi nahoru, držte ruce napnuté a jemně hmitejte, pohyb vychází z ramen.