Článek
Asi nechcete, aby první, co vaše návštěva ucítí, byl popelník nebo kočičí záchod. Poradíme vám, jak se postarat o to, aby váš dům či byt voněl a na první nadechnutí lákal k návštěvě.
Plný botník problémů
Hned v předsíni se může o pořádný zápach postarat „vůně“ z bot. Pokud máte doma sportující puberťáky, kteří se po tréninku zují z tenisek, asi víte, o čem je řeč.
Řešení: Do zapáchajících bot vložte sáček nebo starou ponožku, do které jste nasypali jedlou sodu, zrnkovou kávu nebo stelivo pro kočky. Nechte působit přes noc.
Přípravky proti zápachu v botách
Kuřáci v bytě
Jestliže někdo z rodiny kouří, postupně bude cítit všechno – čalounění nábytku, koberce, závěsy i tapety. Pokud kuřáka nevykážete ven nebo mu alespoň pro doma nevyměníte cigaretu za vaporizér, bude potíž se s takovým zápachem vypořádat.
Jak přestat kouřit? 8 rad, které vám pomůžou vyhrát.
Řešení: Co nejčastěji vysypávejte a vymývejte popelníky a při jejich mytí přidejte do vody trochu lihu. Po bytě rozmístěte papírové sáčky naplněné jedlou sodou nebo zrnkovou kávou. Cigaretový pach přitahují třeba i žárovky, takže pokud je ještě máte, pravidelně je otírejte, jinak se z nich pach šíří pří každém zahřátí.
Často větrejte, často luxujte, perte všechny bytové textilie, které to snesou, a používejte aviváž. Ostatní látkoviny, které nejdou prát v pračce, můžete čistit s pomocí páry. S čištěním vzduchu vám pomohou pokojové rostliny.
Pro voňavé potahy a záclony
Domácí mazlíčci
Pokud s vámi domov sdílí pes, kočka, králík nebo jiní mazlíčkové, mohou se stát také zdrojem zápachu. Tedy jejich pelíšky, záchody a místa, kde se nejčastěji zdržují.
Řešení: Pravidelně vyměňujte podestýlku v kleci křečků nebo králíků, dbejte na čistotu steliva v kočičím záchodě, často perte psí pelíšek a opět použijte sodu: asi dvě lžíce přidejte před mácháním do pračky.
Pokud se stane nehoda a musíte likvidovat loužičku, nejprve ji vysušte papírovou utěrkou a potom místo utřete vodou s octem. Pokud to nestačí, posypejte ho jedlou sodou a nechte pár hodin působit.
Ocet v domácnosti. Na co všechno je dobrý?
Voňavý kočičí záchod bez chemie
Zdroje zápachu v kuchyni
V kuchyni může nevábně vonět odpadkový koš, spíž, lednice, myčka a odtokový otvor dřezu neboli odpad či výlevka.
Řešení: Kromě pravidelného úklidu, který by měl odstranit vše, co by mohlo páchnout, můžete opět sáhnout po klasických pomocnících. Na dno odpadkového koše (pod pytel na zbytky) nasypte jedlou sodu nebo tam dejte sáček s bylinkami. Pach ze spíže pohltí rozdrcené dřevěné uhlí v misce nebo papírovém sáčku.
Do lednice můžete dát rozkrojenou cibuli nebo citron. Výlevce prospěje, když ji pravidelně zbavíte mastnoty prolitím několika litrů vroucí vody, což lze občas doplnit tím, že do ní nasypete jedlou sodu a zalijete ji horkou vodou. Myčku zbaví zápachu vyčištění filtru a kyselina citronová nebo ocet přidaná k mytí na prázdno.
Pokud chcete provonět celou kuchyň, dejte povařit do vody koření, jako je skořice, hřebíček a podobně. Dbejte také na pravidelnou výměnu filtru v digestoři.
Pro voňavou lednici i myčku
Nevonící koupelna a WC
Na zápachu v koupelně se může podílet pračka a odtokový otvor ve vaně nebo umývadle.
Řešení: Pračku pusťte alespoň jednou za měsíc na prázdno a místo prášku vložte do zásobníku hrnek sody, místo aviváže nalijte ocet a zvolte program s vyšší teplotou, klidně i na vyvářku. Starejte se také o čistotu těsnění a filtrů. Mezi praním ji nechávejte otevřenou, aby vyschla.
Do odtoku vany a umývadla nasypte jednou za měsíc sodu (lze použít i prášek do pečiva nebo sůl), zalijte ji octem a nechte působit přes noc, tedy nepouštějte vodu.
Na vyčištění usazenin a zápachů z mísy WC a odpadu můžete použít tytéž suroviny, do mísy lze pro vyčištění nalít i coca colu, kterou nechte působit přes noc – čistidla lze nalít či nasypat do vody, která v míse je, tedy nemusíte ji vybírat.
Akutní zápach na WC po jeho použití lze zlikvidovat tak, že necháte vyhořet sirku.