Článek
Jestli nechcete dopadnout jako jezevec, který si na podzim pořídí pod kožíšek i pěknou vrstvičku tuku, měli byste o složení jídelníčku začít víc přemýšlet. Někde v mozku totiž zůstalo kus zvířete, které netuší, že je sámoška na rohu stále k dispozici, bojí se zimního hladovění a velí, abyste se pořádně najedli. Naučíme vás sestavit si správný podzimní jídelníček, který vás zahřeje, ale nepřiberete.
„Jak klesá teplota, stoupá vaše potřeba se zahřát. Je tedy dobré vyloučit z jídelníčku potraviny, které ochlazují. Díky tomu budete odolnější proti nachlazení, nemocem dýchacích cest, stejně jako průjmovým onemocněním. Podzim je totiž obdobím zvýšené zátěže pro plíce a střeva a správným jídlem můžete podpořit jejich kondici,“ říká nutriční terapeutka správné výživy a zdravého životního stylu RNDr. Lucie Svobodová.
Potraviny, které ochlazují
„Tropické citrusové ovoce a banány v podzimním a nastávajícím zimním období sice kralují obchodním regálům, rozhodně však nejsou vhodnou variantou, jelikož tělo výrazně ochlazují,“ upozorňuje Lucie Svobodová.
„Vyhněte se také zeleninovým salátům, v zimě zeleninu raději upravte tepelně,“ doplňuje Jarka Kučmášová, poradce zdravého životního stylu.
Pokud budete tělo jídlem chladit, budete mít nejen stále potřebu jíst, ale také budete víc nemocní.
Potraviny, které zahřejí
„V tomto období jsou velmi vhodné obilné kaše – nejen z ovesných vloček, ale třeba z jáhel, špaldy, rýže, bulguru, pohanky, quinoy. Jsou ideální snídaní, protože zasytí, zahřejí a obsahují spoustu živin. Doplnit je můžete semínky, ořechy a dosladit medem,“ vysvětluje RNDr. Lucie Svobodová a doporučuje také:
- kulatou zeleninu jako dýně, červená řepa, zelí, cibule, kapusta, stejně tak mrkev a celer,
- sezonní ovoce, tedy jablka, švestky, hrozny, prohřeje i sušené ovoce,
- luštěniny – ty můžete zpracovat jako kaši, polévky i pomazánky,
- k dochucení doporučujeme zázvor, pepř, skořici, garam masala, česnek a křen.
„Poučte se z jídelníčku babiček. Ráno rozproudí metabolismus sladká kaše z obilovin, imunitu posílí kysané zelí, mléka a mléčných výrobků konzumujte pomálu, protože zahleňují a zatěžují tělo. Dopřejte si cibuli ve všech formách,“ doplňuje Jarka Kučmášová.
Prohřejí – a nejen teplotou – i čaje, například z malinového nebo jahodového listí, ale i ze zázvoru. „Lidé často pijí bylinné čaje, ale na ty pozor, měli byste je brát jako léky,“ varuje Jarka Kučmášová.
Do podzimního jídelníčku lze zařadit i některé suroviny z cizokrajných kuchyní. Například kvalitní sójovou omáčku, tempeh, miso pastu, mořské řasy.
Dopřejte si tuky
Nastává doba, kdy lze tělu přidat i trochu tuků a sladkostí, nebojte se tedy dát do doporučovaných kaší med nebo zavařeninu. „Ideálním doplňkem podzimního jídelníčku jsou rozhodně ořechy, semínka a oleje z nich lisované. Tuky jsou totiž významným zdrojem energie a dokážou tělo zahřát, proto si jich nyní můžete dopřát o trochu více. Řeč je samozřejmě o kvalitních a zdraví prospěšných tucích, obsahujících velký podíl omega-3 mastných kyselin,“ říká Lucie Svobodová. Mezi tyto patří například pupalkový, lněný nebo konopný.
Upravujete jídelníček podle ročního období? Napište nám!