Článek
Mít po ruce náplast se hodí, ať už se říznete v kuchyni nebo si vaše ratolest ublíží při pádu z kola. Možná jste si dosud vystačili s obyčejnou polštářkovou náplastí, byla by ale škoda ignorovat vychytávky, ve které se tenhle malý pomocník vyvinul.
Už běžně seženete náplasti s veselými potisky pro vaše nejmenší, hypoalergenní náplasti pro citlivou kůži nebo voděodolné, které oceníte nejen při letních vodních radovánkách. V lékárnách ale najdete mnohem víc.
Nepotřebujete dezinfekci
Nosíte pro všechny případy náplast s sebou v kabelce nebo batohu, ale když přijde její chvíle, potřebovali byste ránu nejprve vyčistit? Ne vždy je po ruce dezinfekce nebo alespoň čistá voda. Řešením mohou být náplasti, které samy dokážou cizorodé mikroorganismy v ráně zahubit a zastavit postup infekce. Absorbují do sebe vedle patogenů i dráždivé jedy a toxiny, čímž tlumí bolest a urychlují hojení. K dezinfikování ran se v tomto případě používá hlavně aktivní uhlí a stříbro.
Podpořte vlhké hojení
Jste zvyklí ránu ošetřit kysličníkem nebo lihem a zalepit? Tento postup ránu vysuší a dobu hojení může prodloužit. Dnes se odborníci přiklánějí spíše k metodě tzv. vlhkého hojení, při které je důležité udržet poranění ve vlhkém prostředí.
Díky němu vylučuje organismus do rány tekutinu, která slouží k čištění. Vlhké hojení zabraňuje nejen vstupu infekce, podporuje také růst nových buněk a uzavření rány novou vrstvou kůže. Dobu hojení může zkrátit až o polovinu. Správný postup je ránu omýt vodou a zbavit případných nečistot (kamínků či střepů). Pak ji překryjete hydrogelovou náplastí nebo ošetříte speciálním hydrogelem a překryjte nesavým materiálem nebo fólií (v případě malé ranky můžete nechat bez překrytí).
Na kuří oka i opary
Náplasti slouží nejen k překrytí ranky, umějí například pomoci zhojit opary, afty, kuří oka nebo vyhladit jizvy. Svým speciálním složením dokážou to, co je třeba: vysát přebytečný hnis z oparu nebo změkčit zatvrdlé kuří oko, uleví i od bolesti a urychlují hojení. Využívají k tomu například kyseliny salicylové nebo kyseliny hyaluronové. Seženete také kapsaicinové náplasti, které se používají jako podpůrná léčba bolestivých svalů a kloubů.
Změřte teplotu
Náplasti dnes umějí dokonce měřit teplotu. To oceníte zejména s nejmenšími dětmi, u kterých je měření klasickým teploměrem často nadlidský úkol. Náplast stačí přilepit na čelo a během půl minuty máte teplotu změřenou. Existují i obrázkové náplasti, aby děti tahle procedura bavila. Jsou z nedráždivého materiálu a často je můžete nechat nalepené až 48 hodin a sledovat, zda teplota ustupuje.
Šetřte planetu
Na trhu je i nabídka náplastí z přírodních materiálů bez dráždivých chemikálií a lepidel. Náplasti jsou vyrobeny například z bramborového škrobu nebo bambusu, což je jeden z nejrychleji rostoucích a přirozeně obnovitelných zdrojů na planetě, který ke svému růstu vyžaduje minimum vody a není třeba chránit ho pomocí pesticidů ani herbicidů. Použité lepidlo je pak bez dráždivých chemikálií, rozpouštědel a latexu.