Hlavní obsah

Finanční krize ve vztahu. Nedostatek peněz může zničit i dobré manželství

Foto: Cast Of Thousands, Shutterstock.com

Foto: Cast Of Thousands, Shutterstock.com

Může se to stát komukoli. Vy nebo partner přijdete o práci, hledání nové se nedaří - a finanční krize je na světě. A s tím i nervozita, obavy, nejistota a hádky, které mohou zničit i doposud fungující vztah. Protože vaše spory se brzy rozšíří a z finanční krize je rázem krize manželská!

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Za peníze si sice lásku nekoupíte, ale jejich nedostatek vám na partnerské spokojenosti určitě nepřidá. Peníze jsou totiž nedílnou součástí partnerského soužití, a to extrémně důležitou, i když si to mnozí lidé nechtějí přiznat. To, jak jste na tom finančně, jak s penězi umíte nakládat a jak se s partnerem umíte či neumíte na toto téma bavit, totiž ovlivňuje pohodu a klid ve vaší rodině. „Chápu peníze podobně intimně jako sex. Někomu se o nich nechce mluvit, baví se jen o nejnutnějším, a tak různě to pytlíkují,“ říká kouč partnerských vztahů Aleš Kalina s tím, že to bývá první krůček k velkým problémům.

Když přijdete o práci

Když přijdete o práci, vy nebo váš partner, není to nic příjemného. Jeden či dva měsíce se dají přežít, ale co když to trvá mnohem déle? Především muži tento stav velmi těžce snášejí. Doba se sice mění, peníze už dávno nejsou jen starostí mužů, přesto v sobě má řada pánů zakořeněný pocit, že živit rodinu je především jejich úkol.

A tak zatímco ženy většinou přistupují k situaci, kdy přijdou o práci, spíš pragmaticky, muži si to berou často velmi osobně. Mají pocit, že zklamali, stydí se, a proto se jim o problému nechce mluvit, trápení dusí v sobě. Jenže to se na rodinné pohodě projeví možná i znatelněji než samotný nedostatek peněz.

Výsledkem totiž bývá partner, kterého trápí vnitřní pocity zmaru, logicky je nepříjemný, nervózní, podrážděný a bez nálady. Jeho partnerka, která si marně láme hlavu tím, z čeho zaplatí nové boty pro syna a co uvaří k večeři, aby to stálo co nejméně, pak také skvělou náladou neoplývá. Jednoduše řečeno, najednou spolu žijí dvě sopky před výbuchem. Hádkám a sporům se vyhne jen málokdo.

Hádky o peníze a o všechno

Nejdřív se spory týkají vyloženě peněz, toho, kde ušetřit, jak krizi ustát. Případně jde o debaty o hledání nové práce, vymýšlení strategie a možností. Pokud se ale stále nedaří, je u velké části párů jen otázkou času, kdy se finanční problémy jaksi rozpliznou do něčeho mnohem širšího. „Debaty o penězích jsou poté spouštěcím momentem k debatám o dalších nespokojenostech,“ potvrzuje životní koučka Lenka Procházka. A za pravdu jí dává i Aleš Kalina. „Jeden problém má tendenci metastázovat dále i do jiných oblastí, takže finanční problém pak zasahuje všude možně,“ upřesňuje.

V tu chvíli je jediná možnost. „Partneři si musí uvědomit, že jsou na jedné lodi. Musí se začít brát jako dva parťáci, kteří všechno společně zvládnou, společně budou hledat východisko,“ radí Procházka. Dále to chce myslet především na následující:

  • Emoce stranou– Pokuste se na věc dívat realisticky, s nohama na zemi. Řešte konkrétní problémy, a to bez výčitek, hysterických výlevů a vytahování starých křivd.
  • Jste dva – Řešte vše společně! Muž by neměl brát veškerou zodpovědnost na sebe a žena by to po něm neměla vyžadovat. Mluvte nejen o věcech příjemných, ale nebojte se ani nepříjemných témat, i ta k manželství patří.
  • Stanovte si jasný plán – Dohodněte se na postupu, jak z krize ven. Vytvořte si krizový rodinný rozpočet, dohodněte se, na čem ušetříte, hledejte možnosti alespoň občasného přivýdělku, než si najdete opět stabilní zaměstnání a podobně.
  • Berte to z té lepší stránky – Až tahle krize pomine, bude váš vztah silnější. Je to jen další životní zkouška, která váš vztah a vzájemnou důvěru posune dál.
Foto: fizkes, Shutterstock.com

Finanční potíže mohou nabourat i stabilní vztahyFoto: fizkes, Shutterstock.com

Prevence existuje

Nicméně ideální je, když se do takové krize vůbec nedostanete. Tedy, že i když vaši rodinu postihne finanční krize, zvládnete ji bez velkých hádek a hrozby toho, že vaše manželství krachne. Podle odborníků to není nic nemožného, chce to jen následující:

  • Naučte se spolu mluvitKomunikace je základ spokojeného vztahu. Pokud spolu umíte mluvit, nezakopáváte problémy (jakékoli, nejen ty finanční) pod koberec, jakoukoli krizi či problém zvládnete s větším přehledem.
  • Finančně plánujte – I když se vám zrovna daří a nedostatkem peněz netrpíte, zkuste myslet do budoucna. Společně si stanovte rozpočet a rozumnou částku spořte! Nikdy nevíte, kdy se vám ušetřené peníze budou hodit.
  • Mějte společné peníze – Tak jako spolu sdílíte ložnici, sdílejte i své finance. Stav, kdy o penězích rozhoduje jen jeden, je velmi rizikový. V době, kdy peníze jsou, totiž hrozí hádky o tom, kdo kolik a na co potřebuje. A ve chvíli, kdy nejsou, veškerá tíha leží na správci kasy a ten druhý se lehce může zbavit zodpovědnosti. Trochu nefér, nemyslíte?

Načítám