Článek
Tipů na dobré knihy není nikdy dost. Knížka je nezbytná výbava na dovolenou a potěší i jako dárek. Kde brát inspiraci na zajímavé čtení? Je lepší se orientovat na novinky, nebo sáhnout po ověřené klasice? Mezi známými osobnostmi je mnoho zapálených čtenářů a také autorů, proto stojí za to inspirovat se i u nich. Oslovili jsme české osobnosti a pročetli tipy zahraničních umělců na prima letní čtení. Co vám můžou doporučit?
Halina Pawlowská (65)
Vládne slovu mluvenému i psanému a je jí vlastní štiplavý smysl pro humor. Je autorkou mnoha knížek a scénářů a do širšího povědomí se dostala díky pořadu Banánové rybičky (1999–2007). Pro jeho název našla inspiraci ve své oblíbené knize Devět povídek J. D. Salingera (1919–2010): jedna z nich se jmenuje Den jako stvořený pro banánové rybičky a vypráví o konzumním způsobu života a svobodném duchu. Ideální letní čtení je ovšem i novinka Haliny Pawlowské: soubor optimistických povídek o lásce Čmelák.
Veronika (38) a Lukáš (40) Hejlíkovi
Ona se věnovala modelingu, on hrál v Ordinaci v růžové zahradě. V roce 2015 se vzali, mají syna Vojtu (4) a jejich společnou láskou je dobré jídlo a knížky. Jejich Gastromapa dává tipy na prověřené restaurace a v rámci projektu Listování představují aktuální literaturu: herec s programem sjezdil republiku a manželka mu pomáhá s organizací.
Co čte Lukáš Hejlík? „Mám rozečtenou knížku od Zuzany Dostálové, jmenuje se Soběstačný. Je to příběh jedenáctiletého Štěpána, kterému se nedějí dobré věci. Já tedy doufám, že nakonec začnou, protože mám rád, když se děj houpe jako sinusoida a tragédii vyvažují okamžiky, kdy se můžete i zasmát.“
A co v poslední době zaujalo Veroniku Hejlíkovou? „Mezi moje oblíbené autorky patří Kate Atkinson. Její román Život za životem si určitě budu chtít časem přečíst znovu. Nedávno jsem dočetla novinku od Margaret Atwood Svědectví. Bude vás to bavit, pokud jste fanoušci jejího Příběhu služebnice. A milovníkům detektivek doporučuji Helen Fields. Začněte Dokonalými stopami, je to napínavé, čtivé, má to spád.“
Markéta Lukášková (31)
Sama sebe popisuje jako obarvenou zrzku, která nedostudovala žurnalistiku a hýčká si svoje hejtry. První knížka Losos v kaluži jí vyšla v roce 2017 a dočká se filmového zpracování. Dodnes vydala další tři knihy a poslední, Vlaštovka v bublině (2020), na prvotinu navazuje a na léto se hodí perfektně. Co Markéta Lukášková ráda čte? „Knížka, ke které se ráda vracím, je Modlitba za Owena Meanyho od Johna Irvinga. Je v ní celý život a vždycky v ní pro sebe najdu něco nového.“
Emma Watson (30)
Mezi velké čtenářky a propagátorky literatury patří známá britská herečka, která založila i knižní klub. Ač se zaměřuje na knihy pro ženy a feministickou literaturu, knížkou, ke které se stále vrací, je Malý princ (1943) Antoina de Saint-Exupéryho (1900–44). Jak uvedla pro online magazín Bustle: „Mám ráda knihy, které nejsou jen krásné, ale pojí se mi s nimi i vzpomínky. Když si vezmu do ruky knížku, kterou už jsem četla, vybaví se mi zážitky z minulosti. A přesně tak to mám s Malým princem.“ Možná na vás tahle kniha působí dětsky, nicméně pohádkový příběh plný metafor patří už roky k celosvětovým bestselerům.
Will Smith (51)
Je roky jedním z nejlépe placených hollywoodských herců a podařila se mu v showbyznysu věc nevídaná: žije přes 20 let ve spokojeném manželství. Oblíbenou knihou vtipkujícího akčního hrdiny je Alchymista (1988) od Paula Coelha (72). Brazilský spisovatel vypráví příběh o cestě za snem, naplněním osudu, trpělivosti a odvaze přetvořit vlastní osobnost. Možná není třeba se u moře jen u čtení smát, využijte čas a klid i na přemýšlení o životě.
Kit Harington (33)
V populárním seriálu Hra o trůny (2011–19) ztvárnil jednu z nejzásadnějších postav – Jona Snowa. Třebaže si díky této roli mohl nechat o soukromí jen zdát, ne každý o něm ví, že rád čte. Jeho nejoblíbenější knihou je klasické dílo George Orwella (1903–50), antiutopické 1984 (1949), které analyzuje totalitní režim a manipulaci s minulostí. Není to sice letní pohodička, ale ne všichni touží na dovolené po odlehčeném žánru.
Máte na dovolené radši knížky lehčího žánru, nebo vám nevadí i něco silnějšího? Znáte ty nej ženské ságy?