Článek
Kdo by měl rád domácí práce! Neustálé mytí a leštění… A sprchový kout dává zabrat nejedné pečlivé hospodyňce. Máte-li jeho stěny a dveře z plastu, bude lepší při čištění použít pouze k tomu určené přípravky, aby nedošlo k poškození povrchu. Zato na odolnější skleněné výplně můžete použít i domácí prostředky a docela jednoduše se tak zbavit nevzhledných map od vody, mýdel a šamponů. Speciální povrchová úprava, která zabraňuje ulpívání kapek, bohužel pokaždé nepomůže.
Hodně větrejte
Možná se zdá, že větrání s problémem čistého sprcháče nesouvisí. Ale málo platné, je to základ místnosti bez plísní. V koupelně je prostě potřeba co nejvíce větrat. Máte-li zde okno, je to docela snadné. Pokud ne, nezapomeňte po každém sprchování zapnout větrák a nechat pootevřený nejen sprchový kout, ale i dveře od koupelny.
Dveře pokaždé otřete
Fleky na skleněných výplních sprchového koutu nesouvisejí s ničím jiným než s vodním kamenem a přípravky, které při mytí používáte a které ulpívají na skle. Tvorbě skvrn můžete zabránit tím, že po každém sprchování otřete skleněný povrch gumovou stěrkou nebo hadříkem z mikrovlákna. Výhodou této utěrky je, že se s ní dostanete i na hůře přístupná místa, například pod madlo dveří nebo do rohů. Po každém použití hadřík vyždímejte a nechte uschnout. Alespoň jednou týdně ho důkladně vyperte v mýdlové vodě. Zajímají vás triky na čištění žaluzií?
Vyrobte si perfektní čisticí sprej
Aby se sklo po sprchování lépe udržovalo, vyplatí se mít po ruce čisticí přípravek. Když si ho vyrobíte doma, budete šetrní k peněžence i životnímu prostředí. A jak na to? Do půllitrové lahve s rozprašovačem nalijte 60 ml peroxidu vodíku, 60 ml čistého alkoholu, 30 ml tekutého mýdla a 30 ml prostředku na nádobí. Směs dolijte vodou na objem 400 ml a pomalým pohybem promíchejte, aby se nevytvořila pěna. (To je potřeba udělat i před každým použitím.) Přípravek uložte v koupelně na tmavé místo a po sprchování jím nejdříve postříkejte skleněný povrch a potom ho stěrkou nebo utěrkou z mikrovlákna setřete.
Přírodní očista sprcháče: citron, soda, ocet
Zhruba jednou za 14 dní je potřeba provést důkladnější očistu. Čisticí abrazivní prostředky se na sklo nedoporučují, ovšem mohla by se vám hodit domácí jemná pasta na odstranění skvrn: smíchejte půl šálku jedlé sody s vodou – vodu přilévejte tak dlouho, dokud nevznikne hustá pasta.
A jak postupovat při čistění sprchového kouta? Nejdříve na houbičku nastříkejte koncentrát citronové šťávy (citronek), skleněný povrch jí potřete a nechte působit asi 20 minut. Pak na houbičku naneste sodnou pastu a krouživými pohyby čistěte mapy a zašedlá místa. Zbytek hmoty rozetřete po skle a opět počkejte zhruba půl hodiny. Pak povrch opláchněte a nakonec vyleštěte jemným hadříkem namočeným ve vodě s octem.
Jak čistit kovové rámy
Není pochyb, že při vstupu do koupelny jsou vidět především skleněné dveře a zástěna sprchového koutu. Pokud ale máte kout s kovovými součástmi, asi chcete, aby byl pěkný pohled i na ně. Co tedy dělat, aby se leskly a v drážkách nebyla usazená špína?
Nejlepší je nalít do lahve s rozprašovačem vinný ocet a všechny kovové části jím důkladně postříkat, případně ho nalít do kovových drážek. Octovou lázeň aplikujte až po ukončení sprchování a nechte ji působit přes noc. Ráno vše opláchněte a vyleštěte utěrkou z mikrovlákna.
Jak odstranit přírodně vodní kámen z rychlovarné konvice, pračky, myčky, WC anebo baterie?