Článek
Proč jsou časně kvetoucí cibuloviny tak oblíbené? Jde o jedny z prvních jarních květů, které rozzáří vaši zahradu. Jejich výsadba je jednoduchá a nepotřebují ani extra péči.
Základní výběr
Mezi na jaře kvetoucí cibuloviny patří sněženky, bledule, talovíny, krokusy, ladoničky a ladoňky, puškinie, tulipány, narcisy, hyacinty. Ale také modřence, okrasné česneky, řebčíky… Je jich tolik, že si vybere každý.
Když vhodně poskládáte jednotlivé druhy a odrůdy, jeden záhon pokvete několik měsíců. „Zkuste například tuto kombinaci: talovíny, sněženky, krokusy, tulipány a pozdní odrůdy narcisů,“ uvádí zahradnice Lenka Hafnerová ze společnosti Útulné zahrady.
Nároky jsou různé
Některé cibuloviny, jako třeba modřence a ladoňky, jsou velmi tolerantní ke stanovišti; jak z pohledu půdy, tak slunce či stínu. A ty další? „Na slunečném místě, kde je sušší zemina, se bude dařit krokusům, skalkovému kosatci nebo okrasným česnekům, také některým botanickým tulipánům. Dobře propustná, ale dostatečně vlhká půda rovněž na osluněném místě potěší hyacinty a velkokvěté tulipány. A vlhčí půdu a mírný stín mají rádi talovíny, narcisy, sněženky, bledule a křivatce,“ nabízí příklady Lenka Hafnerová.
Více je lépe
Odborníci doporučují vysadit na jeden záhon desítky cibulek. Menší druhy, jako bledule, sněženky nebo modřence, je vhodnější vysazovat po několika cibulích, větší jako hyacint, tulipán nebo narcis stačí po jedné. „Snadno vyhloubit jamku můžete s pomocí přesazovací lopatky,“ připomíná Tomáš Duda, zástupce značky Fiskars.
Obecně platí, že hloubka jamky by měla odpovídat asi 2,5 násobku výšky cibule, prakticky pak drobné cibuloviny vysazujte do hloubky asi 5 až 8 cm, tulipány a narcisy přibližně 10 až 12 cm, hyacinty 15 cm a podobně. Času na výsadbu máte dost, celý říjen.
Výsadba je snadná
Cibule vysazujte do předem připravené, odplevelené půdy, zahrňte je zeminou, a máte hotovo. „Nyní je nehnojte. Cibulky musí hlavně dobře zakořenit. Na jaře či přelomu zimy a jara, jak se objeví první listy, je pohnojte přípravky přímo určenými na cibuloviny,“ říká Lenka Hafnerová. A dodává, že použít lze i kvalitní a dobře vyzrálý kompost.
Cibulky po výsadbě nemusíte příliš zalévat, podzimní počasí jim opatří dostatečnou vláhu. Kromě tulipánů, které jsou rády v suchu, je ani netřeba zakrývat na zimu chvojím.
Co s nimi po odkvětu
„U větších cibulovin odstřihněte odkvetlé květy, aby se rostliny nevysilovaly tvorbou semen. Cibule vyjměte, až budou mít žluté listy – do té doby jimi rostlina získává výživu a vy budete mít pěkné, silné cibule. Když jsou listy žluté, můžete cibule vyjmout a dát je na stinné suché místo sušit. Zde seschnou i listy, které potom odstraňte,“ uvádí Lenka Hafnerová.
A co s drobnými cibulovinami (například ladoňkami, sněženkami, modřenci)? Ty se většinou neřeší – nechávají se v zemi. „Nezastřihávají se ani odkvetlé květy. Naopak u nich se počítá s tím, že se rostlina vysemení, a tím se i sama rozšiřuje do okolí,“ dodává odbornice.
U větších cibulovin zase platí, že samy můžou vytvořit dceřiné cibulky, a tak se namnožit. To zjistíte, až cibulku vyjmete ze země.
Která jarně kvetoucí cibulovina se vám nejvíce líbí?