Článek
K tomu, abyste si přímo na jídelním stole nebo na okně v obýváku vypěstovali jarní cibuloviny, nepotřebujete žádný květináč ani zeminu. Bohatě postačí, když je hezky naaranžujete do skleněné vázy či misky a budete jim věnovat přesně tu péči a podmínky, které potřebují.
Jaké druhy vybrat?
„Nejlépe se pro rychlení hodí první jarní cibuloviny, k nimž patří sněženky, bledule, ladoňky, i modřence a hliznaté krokusy. U těchto rostlin jde svým způsobem pouze o mírné přirychlení. Rychlit jdou dobře i jinak na pěstování náročné hyacinty. Pro rychlení si vyberte cibule větší velikosti, aby měly dostatek zásobních látek. U tulipánů a narcisů alespoň tři, u hyacintů pět centimetrů,“ radí Ing. Jiří Mařák, Zahrada Brno, s.r.o. Lepší je vybrat cibule „preparované“, které jsou speciálně na rychlení připraveny.
Jak postupovat?
Možností je několik – možná vám zbyly nějaké cibule z loňska. Aby vykvetly, potřebují „prožít zimu“. V zahradnictvích je po dobu alespoň 11 týdnů ukládají při teplotě kolem 9 °C. Vy si ale můžete pomoci jinak. „Například cibuli hyacintu můžete dát do papírového sáčku asi na měsíc do spodní části chladničky,“ říká Mgr. Martina Tonková ze Zahradnického centra Ferenčík.
Cibule k rychlení si můžete koupit i v zahradnictví či květinářství – vybírejte zdravé, neplesnivé a na omak tvrdší kousky. Vždy se vyplatí koupit cibule speciálně připravené pro rychlení, protože ty běžné vykvetou většinou za 6–8 týdnů.
Co potřebují?
Cibule na rychlení se mnohdy prodávají spolu se speciální vázou pro pěstování ve vodě. Váza má prostor pro cibuli, zúžené hrdlo, kterým povedou kořínky, a místo pro zásobu vody. Ať budete pěstovat cibule v této váze nebo v jiné skleněné nádobě, tedy bez zeminy, dejte sklenici na tmavší a chladnější místo a počkejte, až se na vrcholu cibule objeví výhonky listů.
Jestli se chcete z květů těšit do nejdéle, pak je dejte do chladnější části bytu, babičky je dávaly i mezi okna, když už nemrzlo.
Voda v pěstební nádobě nesmí sahat až k samotné cibuli – mohla by plesnivět, stejně jako v případě, že by se příliš dotýkaly navzájem. Podsypejte ji tedy kamínky, korálky, skleněnými perlami a podobným materiálem, do kterého cibuli trochu vtlačte. Voda by měla dosahovat ale jen ke kořenům – použijte převařenou, nechlorovanou, do které můžete hodit kousek dřevěného uhlí kvůli dezinfekci.
Nejrychlejším způsobem, jak přijít k jarní domácí zahrádce, je si již kvetoucí cibuloviny koupit v malém plastovém kontejneru, vyndat je, omýt jim opatrně kořínky a naaranžovat do skleněné nádoby.
Odkvetlé nezahazujte!
Až jarní cibuloviny odkvetou, nemusíte je zahazovat. Nechejte je ve váze, stále zalévejte a přihnojujte, jen odstřihněte květy a počkejte, dokud neuvadnou listy. Po uschnutí listů cibuli vyndejte z vody, očistěte a uschovejte do podzimu, kdy ji vysadíte do zahrádky.
Kterou jarní květinu máte nejraději? Napište nám!