Článek
Věšáky a věšáčky patří k běžnému bytovému vybavení, ale i tyhle nenápadné kusy můžou současně fungovat jako pěkná dekorace.
Na skok do předsíně
„V každém zádveří/předsíni by mělo být místo na odložení právě nošeného oblečení. Hodně lidí dává věci rovnou do skříně v domnění, že je to navenek uklizené, což ale není ideální,“ uvádí designérka Věra Tomíčková z Toto studia. Jak oděvy, tak boty by měly nejprve proschnout či se „vydýchat".
Háčky se nabízí doplnit otevřenou šatní tyč s ramínky. To oceníte například v případě sak, halenek či šatů. Šatní tyč může být viditelná, nebo naopak schovaná za zrcadlem či policovým regálem.
Stojací věšáky
V chodbě, kde je více místa, poslouží rovněž stojací věšáky. Můžou mít i sklopná ramínka, prostor na klobouky, odkládací místo na deštníky… Některé věšáky jsou však natolik subtilní, že ani nezabírají příliš mnoho místa, pak se hodí například také do ložnice.
„Solitérní věšáky v novém pojetí slouží především jako designový doplněk; nepředpokládá se, že budou od shora dolů ověšeny bundami ani že nebudou vidět, ba naopak,“ připomíná Věra Tomíčková.
Více funkcí
I menší věšáčky může doplňovat police. „Na ni lze postavit úložné boxy nebo proutěné košíky. Po ruce pak máte nejen svršky, ale i nezbytné drobnosti jako klíče, peněženku, sluneční brýle,“ připomíná Tereza Vašíčková z La Almary. Jindy jsou zase věšáky doplněné zrcadlem, magnetickou nebo křídovou tabulí. Nejen kovové kousky se ovšem dají využít také v kuchyni, kde na ně můžete odložit své oblíbené nádobí.
Jako skládačka
Praktické řešení představují háčky či věšáčky prodávané po kusech, případně v setech, abyste si z nich sami poskládali vlastní „věšák“. Pokud si na ně budou věšet věci hlavně děti, myslete na potřebnou výšku, pro ně dosažitelnou. Z jednotlivých kusů se dají vytvořit i zajímavé kompozice.
A kde skutečně bojujete s každým centimetrem, tam obrazně řečeno přijdou ke slovu sklopné věšáčky. Když je nepoužíváte, složíte je ke stěně a nebudou vystupovat do prostoru.
Co na dveře
Dříve šlo o nouzové řešení – když se hledalo, kam ještě umístit věšáčky, aby se v bytě dalo dobře procházet, posloužily dveře. A dnes to považujeme za praktické řešení. Některé dveře jsou jimi rovnou vybavené, což oceníte například v koupelně. Na jiné se nabízí přidat závěsy s háčky a jim „svěřit“ třeba kabelky.
Nejen oblečení
„Pro lepší orientaci vašich šperků a bižuterie se nabízejí drobné věšáky s množstvím háčků, kam pohodlně zavěsíte náramky, náhrdelníky, náušnice i prstýnky. Vybírat lze z nepřeberného množství tvarů, materiálů i barev. Aktuálně jsou oblíbené například tvary srdce, sovy nebo klasického ramínka na šaty,“ podotýká Tereza Vašíčková.
Totéž platí i pro vaši sbírku šátků, které často nosíte, nebo už zmiňované kabelky. Většina věšáčků se instaluje na zeď, drobnější na bižuterii však můžete postavit. Třeba na komodu v ložnici.
Tradičně i originálně
Ale i takový detail, jako jsou věšáčky, se dá stylově sladit se stávajícím vybavením interiéru. Velká nabídka je tradičně v romantických tvarech, kovové či v kombinaci se dřevem se hodí rovněž do industriálního interiéru, a neutrální modernu zastupují kulaté věšáčky.
Mnohé jsou velice zdobné, krásně vypadají, i kdybyste je měli skutečně jen na parádu. Ale to zpravidla nechcete. Na co pozor? Na jejich tloušťku. I některé jednoduché kovové háčky jsou zakončeny dekorativní kouličkou a je otázkou, zda pak přes ni „projde“ poutko na oděvu. Pokud však sem chcete umístit třeba pásky, pak jsou pro ně jako stvořené.
Spočítáte z hlavy, kolik máte doma věšáčků a háčků?