V posteli a při spánku strávíte téměř třetinu života. Je tedy třeba přemýšlet nad tím, čím a jak si svoji ložnici zařídíte, jakou vyberete postel a matraci i čím se přikryjete.
Článek
Ložnice slouží především k odpočinku a regeneraci, neměla by, pokud to prostory dovolí, být současně i obytným prostorem. Jediné, co byste při jejím zařizování měli mít na zřeteli, je osobní komfort. Zapomeňte tedy na módní trendy a svoji ložnici si vybavte pohodlně a nadčasově.
Prostor, vzdušnost a čistota
Bohužel, ve většině standardních bytů je málo místa, a tak se do ložnice stěhují šatní skříně, psací stoly i televizory. Ideálně by zde však mělo být minimum nábytku i doplňků. Prohřeškům se pravděpodobně nevyhnete nikdy, pokuste se ale škodlivé vlivy minimalizovat třeba jenom tím, že z ložnice nebudete dělat skladiště prádla na žehlení i starých kufrů. Používat byste měli nejlépe přírodní materiály – masivní dřevo pro nábytek, koňské žíně, bavlnu, len či vlnu na matrace a povlečení.
Při umístění postele v prostoru ložnice je třeba dodržovat základní pravidla týkající se pohodlné obsluhy a bezproblémového přístupu. Mezi širší stranou postele a stěnou nebo skříní by měl být prostor minimálně 70 cm, užší stěna (pata postele) potřebuje místa méně, zhruba 60 cm. Kromě toho zohledněte i tepelné podmínky, vzdálenost od okna, dveří i radiátoru.
Postel je základ ložnice
Při výběru lůžka se většinou rozhodujete mezi dvěma variantami – oddělené postele anebo velká postel dvojitá, manželská. Samostatné postele jsou z hlediska zařizování praktičtější, protože umožňují variabilnější využití obytného prostoru, i se pak později lépe stěhují, doporučují se především při zařizování malých místností.
Dvojité i malé postele bývají ve dvou variantách – volně stojící anebo s úložným prostorem. Z hlediska optimalizace spánku lze ale doporučit výhradně postel s volnou ložní plochou co nejvýš nad podlahou, zlepšujete si tím kvalitu vzduchu, který dýcháte.
Optimální matrace
Každému vyhovuje jiný systém ležení, své hrají i finanční možnosti. Bezesporu nejkvalitnější jsou matrace vícevrstvé, ručně na míru vyrobené. Pokud máte možnost, tahle investice se vám určitě vyplatí.
Vždy se ale rozhodujte podle vlastních zkušeností a preferencí. Moderní materiály se dokážou přizpůsobit poloze těla a vytvářejí optimální podložku. Zavrhnout byste měli snad jenom matrace čistě pružinové. Jednotlivá péra totiž nevytvářejí jednolitý odpor, a tak každá část těla odpočívá jinak.
Při výběru matrace je pak dobré věnovat pozornost nejen materiálu, z něhož je vyrobena, ale také její tvrdosti. „Pokud je matrace příliš tvrdá, nebude se moci přizpůsobit tvaru těla, což vede ke špatné poloze páteře a následně i možným bolestem. Když je matrace naopak příliš měkká, tělo zase nemá dostatečnou oporu pro dobrý odpočinek,“ upozorňuje Jakub Šoufek z Přírodní-matrace.cz.
Polohovací rošty
Stejně jako na výběru matrace záleží i na volbě roštů, pro větší komfort zkuste některý z polohovacích. Oceníte ho hlavně při dlouhodobějším pobytu v posteli, například během nemoci. Základní rošty se zvedají manuálně a mají jednoduchý systém opory. Komfortní postele jsou vybavené systémem na dálkové ovládání až se třemi motory. A pro opravdu maximální pohodlí si dopřejte luxus zabudovaného masážního systému.
A přikrývka na konec
Tečkou při zařizování ložnice je výběr přikrývky a polštáře. Mnozí z vás nedají dopustit na ty z pravého husího peří. Tento tradiční materiál se ale špatně udržuje v čistotě, nehledě na alergické reakce, které vyvolává. Moderní pokrývky se dají prát v pračce a výplň, většinou z jemného polyesterového mikrovlákna, zajistí optimální klima při spánku.