Článek
Česání a kartáčování patří ke každodenní hygieně, bez žehličky či fénu si už styling vlasů neumíte představit. Jenže pokud s vlasy zacházíte nešetrně, podepíše se to na jejich vzhledu. Pokud nechcete vlasy hrubé, bez lesku, polámané a roztřepené, možná je na čase inovovat vaše vybavení.
S obyčejným plastovým hřebenem a hučícím fénem moc parády nenaděláte. Na trhu je přitom dnes mnoho vychytávek, kterými dosáhnete kýženého stylingu, a přitom o své vlasy pečujete. Ano! Nejenže nové žehličky a fény vlasům již tolik neškodí, dokážou je během úpravy dokonce i chránit a vyživovat.
Hřeben
Základem úspěchu, jak vlasy v první řadě vůbec neponičit, je používat kvalitní hřeben. Zapomeňte na kovové hroty a dejte raději přednost buď hřebenům dřevěným, nebo plastovým s ohebnými zoubky, které se vlasu přizpůsobí. Nikdy nečešte vlasy mokré, jelikož v takovém stavu jsou nejcitlivější a nejnáchylnější k poškození. Vždy počkejte, až proschnou, a s česáním to zbytečně nepřehánějte.
„Při česání dochází ke tření jednotlivých vlasů o sebe a poškozuje se jejich ochranný povrch – kutikula. Takto oslabený vlas je náchylnější na poškození a lámání. Častým pročesáváním kromě toho docílíte rychlejšího maštění," varuje Monika Plachá ze společnosti Puls, která zásobuje kadeřnické a kosmetické salony.
Kartáč
„Přírodní štětiny jsou na rozčesávání vlasů vhodnější než plastové, protože netahají za vlasy, jsou šetrné k vlasovému vláknu, dlouho drží tvar a přitom jsou ohebné. Díky své přírodní nepravidelnosti vlasy při rozčesávání čechrají a podporují objem," vysvětluje Pavlína Vacková, produkt manažer společnosti Rowenta.
Tipem kadeřníků je kartáč z kančích štětin, který pomáhá roznášet maz produkovaný pokožkou do délek. Vlasům tím pomáháte regulovat vlastní vyživující a hydratační metody. Méně se lámou, výhodou je i prodloužení intervalu mezi mytími vlasů.
Fén
Při fénování je lepší používat pouze studený vzduch, který vlasy nespálí. Pokud fén pojede na plný výkon, vlasy se budou pod náporem tepla přesoušet a citlivá pokožka hlava se může spálit. Využijte vysoušeče vlasů s funkcí ionizace, které zamezí následné elektrizaci.
Žehlička
Žehlička na vlasy by se rozhodně neměla používat na denní bázi, mezi jedním a druhým žehlením byste hřívě měly dopřát alespoň třídenní odpočinek. Konečky vlasů by se například vůbec žehlit neměly. Dejte si pozor také na ošidné pravidlo „čím vyšší teplota, tím dokonalejší efekt“.
Za žádnou cenu ji nežhavte na maximum a nejděte přes hranici 180 stupňů. "Žehlení díky přírodnímu kartáči probíhá jedním tahem a je efektivní i při nízké teplotě 170°C, která je maximální, aby se vlasy při žehlení neničily," dodává Pavlína Vacková. Vyšší teploty jsou riskantní a nemilosrdně vlasové vlákno spalují. Nikdy také vlasy nežehlete bezprostředně po umytí, když jsou ještě mokré. Ideální je, když vypadají na pohled suché, ale na dotek je v nich ještě trochu vlhkosti. Voda pomáhá ochlazovat a chránit.
Když už ale žehlíte, užívejte séra speciálně vyvinutá pro žehlení vlasů, která obsahují složky odolné vůči vysokým teplotám.
Tip na konec: Ochočte si ionty
Výsledkem ionizační funkce vlasových pomocníků jsou vlasy krásně hebké a lesklé, navíc bez elektrostatických nábojů. Záporné ionty jsou schopné udržovat ve vlasech potřebnou vlhkost.
„Intenzivní ionizace je důležitá z hlediska optimální hydratace vlasů, zároveň účes po použití ionizátoru déle vydrží, protože si vlasy zachovávají přirozenou hydrataci a nemají pak tendenci vázat vzdušnou vlhkost a plihnout," vysvětluje Pavlína Vacková. „Ionizátor vlasy zbavuje statické elektřiny a uhlazuje jejich povrch, takže nepoletují a navíc se oslnivě lesknou," dodává odbornice.
Kartáčujete, fénujete, žehlíte? Čím vším dáváte vlasům zabrat vy?