Článek
Jasně že byste měli okurky především jíst – a zvlášť v případě, že jste si je sami vypěstovali čili jsou naprosto bez „chemie“. Obsahují asi pětadevadesát procent vody, ale i vlákninu, vitaminy B, C, E a K, betakaroten, železo, zinek, vápník, sodík, draslík i fosfor. Najdete v ní kyselinu tartronovou a enzym erepsin. Všechny tyto látky jsou skvělé nejen pro vaše zdraví, ale i pro pokožku – a ve výsledku třeba i pro kohoutky v koupelně. Nevěříte?
Okurka jako lék
Ačkoliv se může zdát, že okurka je vlastně jen „dobře zabalená voda“, má mnoho léčivých schopností.
- Je jedním ze skvělých prostředků na likvidaci červů, kteří parazitují v lidském organismu. Obsahuje enzym, který je zabije – a stejně ničivě působí i na bakterie.
- Pročistí ledviny a pomůže detoxikovat, odvodňuje, ulevuje nemocným trpícím dnou. Pro detoxikaci si připravte nápoj s citronem – jednu salátovou okurku nakrájejte asi do litru vody a přidejte do ní šťávu z celého citronu. Nechejte odležet minimálně dvě hodiny a pak pijte chlazené. Kromě detoxu má tento nápoj údajně i schopnost omlazovat.
- Neloupané, jen dobře omyté okurky chrání srdce. Právě ve slupce jsou antioxidační látky a protein, který má preventivní účinek, co se nemocí srdce týče.
- Nahořklá chuť ve světlých částech okurky pod slupkou je pro vás možná trochu nepříjemná, ale má ji na svědomí látka, která je protizánětlivá a prý omezuje i růst nádorů.
- Jestli se potřebujete rychle zbavit kocoviny, schroustejte okurku – doplní tekutiny i látky, které zmírní bolesti hlavy a nevolnosti.
- Kyselina tartronová brání přeměně škrobů z potravy na tuky, takže dostatečná konzumace okurek podporuje hubnutí, navíc rychle zasytí.
Jako kosmetický přípravek
Okurku si můžete naordinovat i jako účinnou kosmetiku s velmi dobrými výsledky.
- Plátky okurky uklidní sluncem spálenou pokožku.
- Kolečko okurky, které podržíte jazykem na horním patře, vás zbaví zápachu vycházejícího z úst. Takto použitou okurku pak ale vyplivněte.
- Obklad z plátků okurky pomůže zmírnit nejen otok očí, ale i jejich bolest.
- Hydratační, ale i výživná nebo čisticí maska vznikne smícháním velmi jemně nastrouhané okurky a buď jogurtu, zakysané smetany, nebo trochy olivového oleje. Vyplatí se nechat tuto směs odležet, potom nanést na obličej a nechat asi dvacet minut působit.
- Díky vitaminu E dokážou obklady z plátků či slupek od okurek pleť celkově osvěžit a zklidnit, dokonce i omladit.
- Šťávu vymačkanou z okurek můžete použít i jako posilující masku pro vlasy – stačí ji asi na deset minut nanést na čerstvě umytou kštici a pak smýt.
V domácnosti a na zahradě
Méně tradiční je využití okurek například při úklidu v domácnosti nebo péči o zahradu. Ale i tady je skvělým pomocníkem.
- Potřebujete vyčistit a lehce impregnovat boty? Vyleštěte je proužkem okurky bez slupky. Pak je vytřete dosucha třeba papírovým kapesníčkem.
- Po potření okurkou docílíte lesku i při čištění nerezové baterie či konvice. Šťávu z okurky nechejte na nerezu chvíli působit a potom otřete měkkým hadříkem. Výhodou je, že po takovém ošetření nezůstávají na povrchu skvrny.
- Vržou vám dveře, ale nemáte je čím namazat? Potřete panty okurkou a na chvíli by mělo být po problému.
- Jestli vás štve neustále zamlžené zrcadlo v koupelně, natřete jeho okraje plátkem okurky – mělo by to pomoct.
- Pomalovaly děti zeď nebo nábytek pastelkami? Vyzkoušejte jejich dílo „vygumovat“ kusem neoloupané okurky.
- Ožrali vám okurky slimáci? Pak zbytky hostiny použijte k jejich odpuzení. Kromě okurky k výrobě odpuzovače potřebujete něco z hliníku, na co plátky okurky naskládáte – její šťáva a kov společně reagují a vytvářejí pro slimáky velmi odpuzující aroma, které vy ale neucítíte.
OKURKOVÁ SEZONA LÁKÁ
Máte také nějaký osvědčený recept na využití okurky? Máte rádi okurkové smoothie nebo limonádu? Napište nám!