Článek
Neřešíte novostavbu? Pak se musíte vypořádat s takovou chodbou, jakou máte. A ta nezřídka bývá úzká, někdy i příliš dlouhá, či naopak krátká, a třeba i všelijak členitá. Ale i takový prostor se dá pěkně zařídit.
1. Pozor na nábytek
„Do úzkých chodeb se snažíte dostat spoustu věcí, kolem nichž pak často nejde ani projít. Ať jsou to hluboké skříně, které po otevření zabírají skoro celou šířku chodby, nebo na zeď pověsíte spoustu věcí, třeba fotky z dovolených. Každý, kdo si je pak chce prohlédnout, překáží ostatním v průchodu,“ říká designérka Vendula Hladíková ze společnosti G Servis. Když už tu musí být velká šatní skříň, pak vestavná a s posuvným otevíráním dvířek. A fotkám z dovolených to bude více slušet třeba v obýváku.
2. Málo světla
Ideální situace? Okna v chodbě. Ale ideál je jedna věc a hotový prostor druhá. Pokud to stavební dispozice dovolují, zvažte pořízení střešních oken, světlíků nebo světlovodů. Posledně zmiňované se často používají do prostor bez oken, které se většinou nacházejí ve středu bytu či domu. Množství denního světla, jež pak světlovod dovede k vám domů, závisí na více faktorech, včetně ročního období, počasí, orientaci na světovou stranu, délce tubusu... Více se dozvíte v článku: Máte doma málo světla? Pomůžou světlovody!.
3. Místo skla fólie
Dalším zdrojem přirozeného světla se můžou stát skleněné dveře či příčky – budou ho přivádět z vedlejších místností. Každé chodbě samozřejmě sluší zrcadlo; velkoplošné zvětšuje. „Doplnit ho, či dokonce nahradit můžou nábytková dvířka nebo třeba i dekorativní panely opatřené speciální akrylátovou fólií, imitující skleněnou zrcadlovou plochu,“ uvádí Martin Dusík z Trachey. Na první pohled nepoznáte, o jaký materiál vlastně jde, a šetříte potřebné centimetry.
4. Spolehněte se na háček
Nejen u vstupu je třeba mít kam odložit kabáty a bundy nebo tašky. I když se místa skutečně nedostává, můžete na zeď připevnit sadu háčků, jež si rozmístíte přesně tak, jak potřebujete. Další háčky vám nabídnou třeba i dveře nebo obkladové panely – vybírejte si takové, jež lze sklopit, když na nich zrovna nic nevisí.
5. Slaďte dveře
Každá chodba bude vypadat lépe, když z ní povedou vizuálně stejné dveře do různých prostor bytu. Díky nabídce na trhu problém ve sjednocení designu dveří otočných i posuvných dnes už neexistuje; volte takové, které právě potřebujete. Ostatně kdo chce, ve stavebních pouzdrech pro posuvy může uplatnit i dvoukřídlé dveře. Na překážku není ani materiál, takže do posuvů klidně použijte například sklo.
6. I zárubeň „hraje“
Další tip pro všechny, kteří bojují s nedostatkem místa, je reverzní zárubeň. Doporučuje se zejména pro dveře, které tvoří jednu rovinu se stěnou, ale otevírají se na opačnou stranu, tedy do místností, nikoli do chodby.
„Všechny dveře v chodbě pak budou stát takzvaně v jednom šiku a nebudou vystupovat do hloubky stěny, jak je tomu u běžných zárubní. Jde i o bezpečnostní opatření, kdy nehrozí poranění osob, které se momentálně pohybují v chodbě, protože dveře otevřete do místnosti, ve které se právě nacházíte,“ vysvětluje Dušan Vrtal ze Sapeli.
A když už jsme nakousli zárubně – možná byste rádi nové dveře, ovšem bourat staré kovové zárubně se vám nechce. Nevadí, nemusíte, dají se obložit a do nových obložek už jen vsadíte nové dveře. Výsledkem bude celkové sladění prostoru i váš dobrý pocit.
Vybrali jste si z našich tipů, nebo už jste objevili jiný, který rovněž funguje? Napište nám i ostatním čtenářům.