Článek
Chcete si pořídit psa? Pak jistě vybíráte podle vzhledu i podle toho, zda se zvolené plemeno hodí k vašemu životnímu stylu. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, že by bylo dobré vybírat chlupatého kamaráda podle inteligence? Jestli ne, zkuste to. Očekáváte, že vás pejsek bude poslouchat na slovo a budete spolu trávit čas výcvikem? Pak si nepořizujte plemeno, které už ze své podstaty žádný výcvik nezajímá a nemá k němu vlohy – byli byste zbytečně zklamaní.
Co změřila psí psychologie
Inspirovat se můžete třeba výsledky výzkumu psychologa Stanleyho Corena, který popsal jednotlivá psí plemena podle takzvané pracovní inteligence, tedy toho, jak jsou psi schopní reagovat na lidské příkazy, jak rychle se naučí jim rozumět a jak spolehlivě je pak plní. Každé plemeno získalo v této studii své místo na žebříčku ochoty ke spolupráci a určitě je šikovné se jím řídit. Nezapomínejte ale na to, že mezi jednotlivými psy jsou velké rozdíly, často větší než mezi plemeny. Tak jaká že jsou ta „nejchytřejší“ a „nejhloupější“ plemena psů?
Border kolie
Border kolie je ovčácké plemeno, které svým zjevem připomíná roztomilého voříška. Nedejte se zmást, z hlediska pracovní inteligence tabulkám jednoznačně vévodí. Rozhodně to však není pes pro každého: touha pracovat a spousta energie jsou v nich hluboce zakořeněné, a tak by si „borderku“ měl pořídit jen ten, kdo má čas a chuť se jí věnovat.
Pudl
V testech pracovní inteligence šlape borderkám na paty pudl. Je to původně lovecký pes a v některých zemích jsou i dnes pudlové využíváni k lovu kachen. Pudl je přizpůsobivý, jeho všestrannost, inteligence a ochota učit se různým trikům jsou velké a i díky malým velikostním varietám získal pověst gaučového plemene – ale ta mu rozhodně nepatří. Tenhle věčně dobře naladěný psík miluje pohyb a s nadšením se naučí čemukoli.
Německý ovčák
Třetí příčku obsadil německý ovčák. Pro svou pracovní inteligenci a ochotu spolupracovat s člověkem jsou zástupci tohoto plemene již po desetiletí využíváni armádou, policií či záchrannými složkami. Už proto nebude německý ovčák šťastný uvázaný na řetězu u boudy nebo jen vypuštěný na zahradě bez výcviku a spolupráce s majitelem.
Do první desítky plemen s největší pracovní inteligencí se ještě zařadil zlatý retrívr, dobrman, šeltie, labradorský retrívr, papillon, rotvajler a australský honácký pes. Jestli však netoužíte po tom, aby váš chlupatý společník s nadšením plnil vše, co mu ukážete, a více vás fascinují nezávislé osobnosti, můžete volit z opačného konce žebříčku. Tam jsou plemena, která – aby se naučila něco nového – potřebují více než 100 opakování a poslouchají jen ve třetině situací.
Afgánský chrt a jeho příbuzní
Plemen chrtů je celá řada a obecně všechna obsazují v žebříčku pracovní inteligence nejnižší příčky. Třeba zrovna afgánský chrt, který vyniká mezi všemi plemeny svou krásou a vznešeným pohybem, obsadil na Corenově žebříčku poslední příčku. Najdete mezi nimi i výjimky, ale většina majitelů chrtů vám potvrdí, že více než drezuru milují volný pohyb.
Basenji, buldok a čau-čau
I basenji (basenži) je psík, který výcviku zrovna neholduje. Patří mezi tzv. primitivní plemena, která nebyla po staletí lidmi šlechtěna proto, aby se něčemu učila. Vypadají velmi roztomile a leckoho uchvátí svým zjevem. Jestli si jej však chcete pořídit, musíte počítat s tím, že budete potřebovat hodně tolerance a vodítko. Podobně jsou na tom také buldok, čau-čau, a dokonce i zástupci některých loveckých plemen, kteří sice vynikají nosem a schopností identifikovat pachy, ale ochotu učit se novým kouskům příliš nemají. Takovými jsou třeba bígl, bladhaund nebo baset.
A které plemeno uchvátilo vás?