Článek
Existuje nespočet možností, jak uvařit dobrou chlebovou polévku – od puristické verze, v níž najdete jenom sádlo, starší chléb, kmín a česnek, k bohatým receptům, které používají na závěrečné zahuštění smetanu a žloutky. Někdo přidá hrst sušených hub, někdo rozkvedlané vajíčko, najdete i recepty s kopřivou a jinými jarními bylinkami. Naše nejoblíbenější je s kořenovou zeleninou a medvědím česnekem.
Postup
01.
Krajíce chleba nakrájejte na kostičky velké asi 1,5 cm, oloupanou cibuli nadrobno. Očistěnou kořenovou zeleninu (použijte menší mrkev nebo polovinu velké, jinak bude polévka příliš sladká) nastrouhejte na hrubém struhadle.
02.
V hrnci rozpalte sádlo na vyšší teplotu, přidejte kostičky chleba a osmahněte je dozlatova. Hotové vyjměte a nechte chvíli stranou.
03.
Do uvolněného hrnce přidejte případně ještě lžičku sádla a všechnu zeleninu. Osolte ji a krátce orestujte, až cibule zesklovatí a mrkev pustí barvu. Zalijte vývarem a do hrnce vraťte i osmažený chléb (polovinu kostiček si ponechte na ozdobu). Přidejte špetku kmínu, přiveďte k varu, ztlumte plamen a vařte asi 15 až 20 minut, až se chléb v polévce téměř rozvaří. Nakonec přidejte nadrobno nakrájený česnek a už jenom krátce povařte. Odstavte a rozmixujte tyčovým mixérem dohladka.
04.
Polévku podávejte ihned – každou porci ozdobte osmaženými kostičkami chleba a přidejte dvě lžičky pesta z medvědího česneku. Podívejte se na jednoduchý recept, jak udělat pesto z medvědího česneku.
Tip: Pro silnější chuť přidejte do polévky nať libečku. Když místo sádla použijete olej, získáte výborné bezmasé jídlo.
Mrkněte se, co všechno vykouzlíte ze starého pečiva. Anebo si dáte staročeskou pivní polévku? A náš nejoblíbenější recept je zapečený starý chleba s klobásou a vejcem.