Článek
O chlamydiových infekcích se mluví stále častěji. V rozvinutých zemích se jedná o nejrozšířenější bakteriální pohlavní nemoc, která každý rok postihne desítky milionů lidí. Podle organizace Centers for Disease Control and Prevention je nejvíce nemocných u lidí mezi 15. a 29. rokem věku, přičemž častěji nakažené jsou ženy.
Příznaky onemocnění chlamydiemi
Velkým problémem je skutečnost, že nemoc může u spousty lidí probíhat bez příznaků, a to i třeba po dobu několika měsíců. Často se taky objevují jen neurčité projevy, které mohou být zaměnitelné s jinými nemocemi nebo být postiženým úplně přehlíženy.
„K nejčastějším příznakům chlamydiového zánětu u žen patří hlenohnisavý výtok z pochvy, pálení při močení, častější nutkání na močení, bolesti břicha nebo podbřišku, bolestivý pohlavní styk, silnější menstruace, krvácení v průběhu menstruačního cyklu. Neléčená infekce se může šířit dále a způsobit hluboký pánevní zánět. U mužů se objevuje pálení v močové trubici a hnisavý, občas nažloutlý výtok různé síly a intenzity či otok varlat,“ popisuje MUDr. Radka Gregorová.
Jak se přenáší chlamydie
Onemocnění chlamydiemi se řadí mezi pohlavně přenosné. „Primárně se skutečně přenáší pohlavním stykem, při nechráněném sexu. Může ale dojít k nákaze i sekundárním způsobem, tedy používáním společného prádla jako ručníků či povlečení, nebo v místech společně užívaných prostor, třeba v sauně, bazénu, sprchách nebo na toaletách,“ uvádí MUDr. Blanka Vavřinková, CSc., gynekoložka z První české lékařské společnosti.
Léčba
Jakmile test potvrdí přítomnost chlamydiové infekce, měl by gynekolog pacientce nasadit antibiotika. Vždy je ale potřeba současně léčit i partnera nakaženého.
Velkou roli ale hraje to, zda byla léčba nasazena včas. „Pokud není infekce léčena, může dojít k vážnějším projevům – infekci děložního čípku, dělohy či vaječníků. U mužů prostaty a urogenitálních cest. Komplikace často vedou k neplodnosti, a to u obou pohlaví,“ varuje MUDr. Blanka Vavřinková.
Neléčený člověk navíc přenáší infekci dále, a to úplně nevědomky.
Chlamydie u těhotných
Vážným problémem je tato nemoc u těhotných žen. „Když se nakazí těhotná žena, může samovolně potratit nebo předčasně porodit. Nakazit se může i novorozenec v porodních cestách, u kterého může dojít k zánětu očí nebo plic,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Radka Gregorová z Lékařského domu Praha 7.
Je proto důležité sledovat i sebemenší příznaky a v případě pochybností raději zajít k lékaři. Ženy ke gynekologovi, muži k urologovi. Chlamydie se dají zjistit už po týdnu od nákazy. U žen lékař odebere vzorek z děložního krčku, u mužů z močové trubice. Infekci je možné určit také krevními testy nebo metodou DNA.
Jaké jsou druhy chlamydií?
Známe čtyři druhy chlamydií – chlamydia trachomatis, chlamydia pneumoniae, chlamydia psittaci, chlamydia pecorum. Poslední dvě patří mezi zvířecí patogeny, ovšem u třetího druhu existuje možnost přenosu na člověka. Jedná se ale o výjimečné případy. Chlamydia pneumoniae je zase onemocnění dýchacích cest, které se přenáší klasicky kapénkově, tedy například kašláním.
Chlamydie
Popis: Onemocnění způsobené bakterií, které postihuje pohlavní orgány, dýchací cesty případně oční spojivky.
Příznaky: U pohlavní nemoci výtok z pochvy u žen, pálení při močení, častější nutkání na močení, bolesti břicha, bolestivý pohlavní styk, silnější menstruace, krvácení v průběhu menstruačního cyklu. U mužů se objevuje pálení v močové trubici a hnisavý, výtok či otok varlat.
Inkubační doba: Nákaza chlamydiemi může dlouho probíhat bezpříznakově.
Léčba: Antibiotika.
Prevence: Posilovat imunitu, chránit se během pohlavního styku, dodržovat hygienu.