Článek
Na vaše zuby útočí káva, čaj, jídlo, léky i kouření – všechno je chce zbavit lesku a bílé barvy. Naštěstí existují způsoby, jak je udržet v kondici.
Správné čištění
„Většinou si čistíme zuby příliš krátce. Nové výzkumy ukazují, že nestačí ani dříve doporučované dvě minuty, že lepší jsou minimálně tři,“ říká MUDr. Petra Gregorová z kliniky Zámeček Malvazinky.
To většinou ale není jediná chyba, kterou své zuby poškozujete. Mnoho lidí si zbytečně ničí sklovinu přílišným tlakem na zubní kartáček. Abyste se toho vyvarovali, nedržte ho celou dlaní, ale jako propisku, čili zlehka.
Pokud jím pak každý zub obkroužíte ze všech třech stran alespoň 5–10krát, uděláte pro zdraví zubů maximum.
Jak docílit zářivého úsměvu?
Zuby zabarvuje jídlo a pití, samozřejmě i kouření a některé léky – například některá antibiotika.
Jestli tedy chcete mít opravdu bílé zuby, musíte dodržovat „bílou dietu“ – omezit kari, slazené barevné nápoje, červené víno, kouření, borůvky atd.
Dobrou zprávou je, že zuby lze vybělit i přírodní cestou – častým žvýkáním listů čerstvého špenátu, čistěním si zubů vnitřní bílou kůrou pomeranče nebo jezením jahod, jejichž zrníčka povrch zubu obrušují.
Samozřejmě, že si můžete nechat zuby i vybělit, ale rozhodně je dobré svěřit se do rukou odborníka. „Při bělení zubů je třeba vzít v úvahu možná zdravotní rizika a udělat to jen takovými prostředky, které vám doporučí lékař,“ říká doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., stomatolog a přednosta kliniky Asklepion. Konzultujte s ním i výběr zubní pasty, protože některé nejsou účinné, jiné mohou způsobit citlivým osobám obtíže, například vznik aftů.
Parodontóza může způsobit potrat!
Mnoho lidí trpí parodontózou, aniž o tom vědí. „Může ale začít jen na jednom či dvou zubech, které při čištění nebo jídle krvácejí, objeví se kolem nich zarudnutí nebo otok,“ vysvětluje MDDr. Gregorová a doplňuje: „Neléčený zánět dásní nebo parodontóza zvyšuje až sedmkrát riziko potratu a pětkrát riziko předčasného porodu. Ukázala to americká studie.“
Jak se zánětu a parodontóze vyhnout?
- Dbejte na pravidelné návštěvy u zubaře, tak zachytíte chorobu včas.
- Přestaňte kouřit, nebo kouření výrazně omezte – kuřáci jsou náchylnější.
- Pamatujte i na to, že alkohol poškozuje zuby a dásně.
Zajímavosti o zubech
- Lidský zub je stejně tvrdý jako žraločí.
- Energetické nápoje obsahují velké množství kyselin, které narušují povrch zubů.
- Podle nových výzkumů obsahuje kokosový olej látky, které zabraňují růstu bakterií způsobujících zubní kaz.
- Sacharidy z celozrnného pečiva jsou pro zuby škodlivé, po jejich konzumaci si alespoň vypláchněte ústa vodou.
- Zuby jsou stejně charakteristické, jako otisky prstů. Lidé se dají podle zubů identifikovat.
Čistíte si zuby opravdu správně? Napište nám!