Článek
Vzhledem k tomu, že se pejskové stali hýčkanými členy rodiny, produkty pro jejich výživu jsou velký byznys. Při výběru byste ale měli mít na paměti, že výrobky, které mají nejhezčí obal nebo nejlepší reklamu, nemusejí být opravdu nejkvalitnější.
Základní pravidlo zní, že dobroty určené pro lidi do psí tlamičky nepatří, neboť většinou obsahují spoustu cukru a pšeničné mouky, jako například piškoty, nebo přemíru soli či koření, jako třeba uzeniny.
Pohlídejte především skladbu a kvalitu surovin
Kamenné i elektronické obchody s chovatelskými potřebami nabízejí nepřeberné množství pamlsků pro psy, ale ani ty nejsou vždy zdraví prospěšné. Především ty levné a barevné bývají vyrobené z nekvalitních surovin a mohou psovi způsobit zažívací potíže, při dlouhodobém podávání i vážnější problémy. Stačí, když si přečtete složení na obalu, a hned zjistíte, že každý krásně barevný sáček neskrývá to pravé.
Psi nejvíc ocení maso, pšeničná mouka, sója a množství „éček“ jim škodí. Ve zverimexech často najdete i pochoutky pro psy, které na pohled možná nevypadají vábně, nicméně jejich organismu prospívají. Zkuste například sušená hovězí, vepřová či králičí ouška, vepřová střívka, sušené rybičky či drůbeží pařáty.
Domácí pamlsky jsou chutné, levné a zdravé
Zdravé psí pamlsky můžete nasušit nebo upéct i sami, není to nic těžkého a uvidíte, jak mu budou chutnat. Osvědčené jsou sušené plátky masa, stačí k tomu kuřecí, krůtí, hovězí či jakákoli jiná svalovina bez kosti. Nakrájejte ji na plátky a sušte v horkovzdušné sušičce nebo v troubě při teplotě asi 75 °C přibližně 20 minut, poté snižte teplotu na 60 °C a nechte sušit dalších osm až deset hodin.
Takové pamlsky jsou stoprocentně přírodní, neobsahují konzervanty, umělé složky ani přidaný cukr, a nezatěžují tak zažívací trakt psa. Navíc mu dodávají důležité proteiny, kolagen či vápník, díky tomu prospívají jeho chrupavkám a kloubům. Žvýkáním sušeného masa si rovněž posiluje dásně a čistí si zuby.
Ani pečené pamlsky nejsou na přípravu nijak složité, navíc jsou levnější, než ty kupované. Přesvědčíte se sami, když se necháte inspirovat našimi recepty.
Játrové sušenky
- 0,5 kg jater (kuřecích, krůtích, kachních, vepřových) -
- 0,5 kg ovesných vloček -
- 3 vejce -
- 1 lžička majoránky -
- 1 stroužek česneku -
Všechny suroviny vložte do mixéru a umixujte na kaši. Tu naneste na velký plech vyložený pečicím papírem a pečte přibližně 20 minut při teplotě 200 °C. Následně hned těsto nakrájejte na malé kostičky. Uchovávejte je v ledničce a můžete je i zamrazit do zásoby.
Tvarohové kuličky
- 200 g mletých ovesných vloček -
- 150 g tvarohu -
- 6 polévkových lžic mléka -
- 6 polévkových lžic olivového oleje -
- 1 vaječný bílek -
Přísady smíchejte v míse a vypracujte z nich těsto. Z něj vytvořte malé kuličky, které naskládejte na plech vyložený pečicím papírem tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Troubu vyhřejte na teplotu 200 °C a kuličky pečte asi 30 minut. Pokud je chcete nějak ochutit, můžete do těsta přidat sýr, med či rozemleté maso.
Masové placičky
- 250 g jater -
- 250 g mletého masa -
- škvarky s troškou sádla -
- 1 lžíce namletých špaldových nebo ovesných vloček -
- 1 lžička mletého sušeného špenátu -
- 1 lžička mletého sušeného medvědího česneku -
- 1 vejce -
Ingredience smíchejte do jemného těsta, vytvořte malé placičky a pečte je na plechu vyloženém pečicím papírem při teplotě 200 °C asi 30 minut .Můžete se klidně vsadit, že se i ten nejmlsnější pejsek bude po játrových sušenkách, tvarohových kuličkách nebo masových placičkách blaženě olizovat.