Článek
Každý asi ví, že dřevo je hřejivý materiál, kdežto kámen studí. Ovšem zdání tepla ve vás vyvolá třeba i dekor dřeva použitý například na PVC stejně jako vhodně zvolené teplé barvy. Možností, jak vám podlaha může „zatopit“, je však více – vybírejte!
Tradiční dřevo
Dřevěné podlahy obecně patří mezi podlahové krytiny pocitově i dotykově nejteplejší. Protože však samy o sobě nejsou imunní vůči působení vlhkosti a kolísajícím teplotám, na podlahu se dnes více než masiv používají vícevrstvé palubky složené ze dvou nebo tří dílů, jež jsou na sebe strukturou dřeva kolmé. „Z hlediska dojmu působí tepleji dřevěná podlaha s olejovanou povrchovou úpravou, která umocňuje přirozenou strukturu tohoto materiálu. Naopak lesklý povrch lakovaných podlah může psychologicky tepelné působení potlačovat,“ nabízí další tip Milan Mrkáček z firmy Kratochvíl parket profi. Chcete-li se o dřevěné podlaze dozvědět více, nalistujte si článek Nejlepší podlaha ze dřeva. Která to je?.
Trochu opomenutý korek
Dáte-li hodně na pocit, pak obdobně jako dřevo na vás bude působit podlaha z korku, tedy z kůry korkového dubu. Na dotek je teplá, a navíc měkká, na došlap příjemně pružná. Korek je velmi dobrým izolantem nejen z pohledu tepla, ale také třeba hluku. Aby se nedrolil, povrchově se upravuje a lze ho rovněž probarvovat. „Na výběr máte dva typy: klasické dlaždice, které se k podkladu lepí, nebo korek ve formě plovoucí podlahy, kdy jsou lamely opatřené zámky pro pohodlnou pokládku," říká Marek Procházka z OBI Beroun.
Přírodní linoleum
Další hřejivý materiál z řad přírodních zdrojů představuje linoleum, například marmoleum obsahuje dřevitou moučku, jutu, pryskyřici, lněný olej, pigmenty a vápenec. Také už dávno neplatí, že byste si ho museli pořizovat jen v rolích, dnes se prodává i verze zvaná click, tedy v dílech, které se do sebe „zakliknou“, takže se dají znovu rozebrat a použít jinde. „Marmoleum se vyrábí v mnoha barevných provedeních, které lze různorodě kombinovat a vhodnou volbou odstínů ještě více navodit dojem tepla,“ upozorňuje Milan Mrkáček.
Syntetické vinyly
Nejen mezi přírodními podlahami, ale i mezi krytinami ze syntetických materiálů najdete ty, které působí hřejivě. To platí zejména pro vinyly s dřevěnými dekory, ostatně lze si koupit například i tvrzený vinyl ve formě „palubek“. Vinylové podlahy ve srovnání s laminátovými „hřejí“ především díky složení materiálu, který je pružný a elastický. Svou roli hraje i plastická struktura povrchu, která může být u vinylů výraznější než u laminátů. Navíc mají tyto podlahy obecně nízké hodnoty tepelného odporu, a proto jsou ideální na podlahové topení – na dotek budou teplejší, i když podlahové topení vypnete.
Zahřejte se barvou
Mezi teplé barvy patří červená, oranžová, žlutá, hnědá a žlutozelená. V jejich různých odstínech se skrývá zdroj dalšího dojmu tepelné pohody. Jen si zkuste představit například barvu ohnivého tance flamenco, červeného vína, pálené hlíny, mořských korálů, zelených oliv, tabáku… Nutno podotknout, že barvy přece jen na každého působí trochu jinak a na všechny pak tehdy, když je vidíte. A až se setmí, umělé osvětlení dodá odstínům na podlaze zase trochu jiný nádech.
A která podlaha působí nejtepleji a nejpříjemněji na vás? Napište do diskuse a dejte vědět ostatním čtenářům!