Článek
Aby se vaření stalo zábavou a všichni jste si užili společně strávené chvíle, tomu napomáhá samotná kuchyňská linka. Včetně stylu, v němž je provedená. Chcete-li domů vnést více útulnosti, vsaďte na vytvoření iluze venkova.
Minulost se prolíná s přítomností
„Do dob našich prababiček se ovšem vracíme jen designem. Současné moderní technologie umožňují vyrábět materiály povrchů, které evokují tvary nebo patinu jako u starých kuchyní, ale zároveň nabízejí veškeré vymoženosti a komfort, které musí moderní kuchyň mít,“ uvádí Dušan Všelicha, ředitel marketingu společnosti Oresi.
U venkovsky laděných kuchyní z pohledu materiálů najdete jak samotný masiv, tak desky vyrobené na bázi dřeva s další úpravou (lamino, laminát, fólie, lakování). Rovněž si vyberte, zda se vám více líbí vysoký lesk, pololesk či mat.
Patinace a lakování
Docílit dojmu opotřebení dokáže záměrná patinace. U fóliovaných dvířek vzniká nanesením speciálně namíchané barvy na penetrovaný povrch, po zaschnutí se ručně stírá. Neméně efektně však vypadá i kuchyně v laku. „U stříkaných lakovaných dvířek je důležité používat jako základní barvu polyesterovou a ne polyuretanovou. Polyester má vyšší obsah sušiny a díky tomu zajistí pevnější a tvrdší lakovaný povrch,“ upřesňuje Martin Dusík ze společnosti Trachea. A přidává vysvětlení, jak vzniká dnes tak oblíbený vysoký lesk: lakovaný povrch dvířek se čtyřikrát zbrousí do kříže. Technicky přesné broušení strojem pak zajistí dokonalou rovinu povrchu.
Typické znaky
Venkovské kuchyně jsou mimo jiné oblíbené pro zdobné kazetové provedení dvířek, ale i to se dá provést různě. Pak není problém zvolit tento styl rovněž do městského bytu. „Kazety mohou mít jednoduché i členitější profily, jež u některých typů kuchyní nahrazuje minimalistická frézovaná linka,“ vysvětluje architekt Petr Kaluža ze společnosti Oresi. Nábytek odlehčí také prosklená dvířka, ať už jde o celoskleněnou výplň v rámečku, anebo sklo člení mřížka.
Z pohledu barev se nejvíce používají bílé a velmi světlé tóny (vanilková, krémová, cappuccino…), odstíny dřeva, dále zelená, šedá, či dokonce černá (případně antracitová). Vždy je vhodné sladit preferovanou barvu s dalším zařízením interiéru, zejména pokud se kuchyně stane součástí hlavního obytného prostoru.
Bezproblémový chod
Ani venkovský styl se nevylučuje s pohodlnou manipulací. Využít každý centimetr šuplíků dokážou takzvané plnovýsuvy, hladký a bezhlučný chod slibují tiché dorazy (tiché dovírání), a aby z šuplíků jen tak něco nevypadlo, od toho jsou různé typy bočnic. Výrobci nabízejí výsuvné kování i pro potravinové skříně, které nahrazují spíž, nebo pro skříňky umístěné v rohu.
Horní skříňky nemusejí mít jen dvířka, šikovné jsou rovněž výklopy. Podle typu kování se pak čelo zvedne kolmo ke skříňce, nebo vodorovně s ní nahoru, dvoudílné se může při vyklápění složit… Díky tomu pak nehrozí situace známá u dvířek (když je necháte omylem otevřená, můžete se o ně poranit). Dále máte na výběr i různé typy úchytek.
Moderní spotřebiče
Usnadnit skladování a přípravu potravin pomáhají stylové spotřebiče, jejichž typickým znakem je zaoblení. „Starobylé“ jsou však jen napohled, jinak fungují stejně perfektně jako kterékoliv jiné moderní zařízení. Na trhu najdete rovněž ucelené řady, abyste celý prostor vybavili v jednotném designu – od rychlovarné konvice až po chladničku. Ostatně právě retro lednice se může stát ústředním prvkem vaší kuchyně: nabízejí se jak v nenápadných odstínech, aby ladily s vybarvením samotných skříněk, tak v kontrastním provedení.
Z výrazných barev se nejčastěji používá červená. Troufnete si na ni?